В нашия модерен живот ние често сме на „автопилот“ – правим няколко неща едновременно и действаме по няколко задачи в един и същ момент. В усилията да се балансират работата, домът, финансите и други неотложни задачи, се формира такова ежедневие, в което е много лесно да се загуби усещането за сегашния момент.
Като човешки същества ние рядко „присъстваме“ в живота си. Много често пропускаме да забележим хубавите неща, не успяваме да „чуем“ какво ни казват телата ни, или се „интоксикираме“ с отровна самокритика.
Човешкото съзнание лесно се разсейва, анализирайки по навик миналото и опитвайки се да предскаже бъдещето. Осъзнаването на мислите, чувствата и усещанията ни може и да не изглежда като нещо полезно, но умението да се прави това по начин, който намалява осъждането и самокритиката, може да допринесе за много позитиви в живота ни.
В този брой ще разгледаме концепцията mindfulness. Поради липсващ точен превод на български език, ще използваме думата на английски, но ще се опитаме да представим няколко дефиниции за това какво е mindfulness.
Mindfulness е начин за обръщане на внимание и забелязване на това, което се случва в живота ни. Това няма да намали проблемите от ежедневието, но може да ни помогне да реагираме на трудностите по спокоен начин, който балансира сърцето, ума и тялото. Mindfulness ни помага да осъзнаем и да променим обичайните, често несъзнателни емоционални и психологически реакции към ежедневни събития. Mindfulness е научно доказан подход за изграждане на яснота, проницателност и разбиране. Практикуването на mindfulness ни учи да присъстваме изцяло в живота си и да подобряваме качеството му.
Mindfulness има много общо с медитацията, но не е религия. Концепцията mindfulness е метод за умствена тренировка, система за осъзнато съзнаване.
Не е необходимо да седите в поза лотус, за да медитирате. Можете да медитирате или да достигнете състояние на осъзнато съзнаване навсякъде. Състоянието mindfulness не отнема много време, но изисква търпение и постоянство.
Mindfulness е да тренираш себе си да обръщаш внимание на света по специфичен начин, да бъдеш осъзнат. Когато някой е mindful или осъзнат, той се:
- Фокусира върху сегашния момент.
- Опитва да не мисли за нещата, случили се в миналото или за тези, които бихa могли да се случат в бъдеще.
- Умишлено се концентрира върху това, което се случва около него.
- Опитва да не бъде критичен към каквото и да е или да слага етикети „добро“/ „лошо“.
Прекарваме толкова много време размишлявайки върху събития от миналото или неща, които биха могли да се случат в бъдеще, че забравяме да оценим сегашния момент. Mindfulness е начин да се върнем към изживяването на живота така, както се случва.
Осъзнатостта помага:
- Да прочистиш ума и главата си.
- Да бъдеш по-осъзнат по отношение на себе си, тялото си и заобикалящата среда.
- Да забавиш потока от мисли.
- За забавиш нервната си система.
- Да се концентрираш по-добре.
- Да релаксираш.
- Да се справиш със стреса.
Mindfulness е нещо, което всеки може да развие и което всеки може да опита. Практикува се от хиляди години, възниквайки в източната философия, а през последните 40 години навлиза и в западните общества. Хората могат да подобрят осъзнатостта в ежедневието си с дейности като медитация и йога, или като просто обръщат повече внимание на обичайни дейности като ходене, шофиране или още по-обикновени като миенето на зъбите.
Защо е необходимо да се изгради осъзнатост?
Доказани са много ползи, сред които:
- Помага за намаляването на стреса.
- Подобрява съня.
- Овладяват се състояния на депресия и безпокойство.
- Помага за овладяването на негативни настроения.
- Подобрява се паметта.
- Улеснява ученето.
- Помага по-лесното решаване на проблеми.
- Прави ви по-щастливи.
- Помага ви да сте емоционално по-стабилни.
- Подобрява дишането.
- Забавя ритъма на сърцето.
- Подобрява циркулацията.
- Подобрява имунната система.
- Помага справянето с болка.
AБВ на концепцията mindfulness
A е за АЗ съм СЪЗНАНИЕ – да станеш по-осъзнат за това, което мислиш и правиш, за това, което се случва с ума и тялото.
Б е да БЪДЕШ – да избягваш да реагираш на събития и случки на „автопилот“.
В е да ВИЖДАШ нещата и да реагираш мъдро. Създаването на пространство между събитието и нашата реакция към него ни позволява да правим по-мъдри избори и решения.
В този забързан и пренаситен с информация свят, съзнанието се разсейва от толкова много елементи, а мислите ни хвърчат от едно към друго, към следващо, оставяйки ни стрес, пренапрежение, а понякога и безпокойство. Повечето от нас нямат и 5 минути за почивка, камо ли 30 минути за сесия медитация. Но в името на нашето добро здраве, е добре да отделяме по няколко минути всеки ден за ментална широта и за изграждане на баланс между ума и тялото.
Предлагам няколко прости и практични mindfulness упражнение за изчистване на ума, за намаляване на стреса и постигане на спокойствие и осъзнатост към сегашния момент.
Първото упражнение е процедура за подреждане на ума:
- Напишете на лист хартия всичко, което е в ума ви (можете да използвате и повече от един лист).
- На друг лист хартия направете три колони: (1) „Да се направи“, (2) „Може би по-късно“, (3) „Да се премахне“. Сортирайте всички изброени неща от първия създаден лист в тези три колони.
- Вземете всяка точка от списъка „Да се премахне“ и ритуално я изхвърлете в пространството с цел никога да не се върне.
- Вземете всяка точка от колоната „Може би по-късно“ и ги прехвърлете в „Може би по-късно“ списък.
- Вземете всяка точка от колоната „Да се направи“ и ги прехвърлете в системата ви за планиране. Ако нямате такава, може би сега е моментът да я създадете.
Позволете на креативната част от вашето съзнание да изследва чудесата, тяхното значение и възможностите, които тези чудеса предоставят в живота ни. Позволете си да се събудите за този свят и да изживеете всички чудеса на заобикалящата ви среда.
Осъзнавайки кои сме, къде сме, какво правим и защо, и как всичко в природата е взаимно-свързано, ни прави истински осъзнати да бъдем.