Какво бихте си помислили, ако чуете за къщи, построени от отпадъци от сметищата, автомобилни гуми и кал? Със сигурност повечето от вас биха се намръщили или дори погнусили, без да мога да си представят, че подобни домове биха могли да бъдат напълно удобни за живеене и дори красиви. Всъщност подобни жилища има в цял свят. Предимствата им са, че са напълно самостоятелни (Здравей, независимост!), откъснати напълно от мрежата за електроснабдяване (Сбогом, високи сметки за ток!) и напълно съобразени с екологичните правила и норми. Те се захранват със слънчева енергия и други екосъобразни технологии и редуцират количеството отпадъци по време на конструирането и употребата им.
Името „Earthship“ може да изглежда на някого като директна заемка от научно-фантастична книга, но всъщност така се нарича този стил на жилищно строителство. Концепцията е разработена от архитекта Майкъл Рейнолдс, който развива дизайнерските си идеи за зелени домове още през 70-те. Постройките „Earthship“ са направени от рециклирани материали, сред които стари гуми и бутилки, с цел да бъдат намалени отпадъците и да се използва с креативна цел боклука от сметищата (колкото и да е невероятно да си представим това).
Гумите, които се използват за изграждането на носещите стени, се пълнят с кал и отпадъци, за да образуват стабилна конструкция и да поддържат добра термоизолация. Продълговати соларни елементи улавят и съхраняват слънчевата енергия в стените и тя се активира, когато външната температура падне под определена граница. За външните стени често се използват пластмасови и стъклени бутилки, аранжирани в артистични композиции, които позволяват на светлината да преминава ефектно и да подчертава красотата на дизайна.
Дизайнът на „Earthship“ включва системи за управление на вода, ток, температура, канализация и дори производство на храна.
Водоснабдяването се осъществява главно от дъждовна вода и разтопен сняг. Дъждовните и подпочвените води се филтрират през пясъчни наноси и се съхраняват в цистерна. След това се изпомпват и се филтрират под налягане в малки резервоари, за да се осигури вода за пиене, за къпане и миене на съдове. Вместо да се изхвърля директно, тази вода се пречиства и използва втори път за отглеждането на растения във вътрешността на постройките. Тази вода също не се губи, а се използва за тоалетните. Дори отходните води не се изхвърлят, а се използват за поливане на растения в двора, които не са предназначени за консумация.
Електричество се генерира чрез слънчеви панели и вятърни електроцентрали. Екипът, разработил концепцията „Earthship“, дори е проектирал собствена вятърна мелница, наречена „Dynasphere“. Лицензиантите продават електрически системи, които са проектирани да отговарят на строителните норми и да се интегрират плавно в електроенергийната система на дома. Те могат да бъдат инсталирани от всеки лицензиран електротехник, без да има необходимост той да е специално запознат със слънчеви и вятърни енергийни системи.
Постройките са конструирани така, че да осигуряват комфортни и стабилни вътрешни температури от слънцето и земната маса. Дизайнът на стените им позволява на слънцето да влиза свободно. Домовете могат и да се охлаждат, като поемат по-хладните температури от земята.Проектите са адаптирани и построен в много части на света, в различни климатични условия.
Къщите „Earthship“ използват вътрешни оранжерии, в които се употребява „сивата вода“ (всякакви битови отпадъчни води, с изключение на отпадъчните води от тоалетни) и които служат за отглеждане на ядливи растения и за създаване на естествена красота на дома. Изборът на растенията е строго индивидуален и съобразен с вкуса на собствениците и местния климат. Отглеждането на растения, които да служат за храна, не е строго необходим, но е в тон с духа на независимост, присъщ на дизайна на „Earthship“.