„Чаят е най-доброто лечение за тялото и душата, което може да направи живота ви смислен и пъноценен“. Това са думи на японския свещеник Исай, който за първи път донася от Китай чай в Киото, старата столица на японската империя. С тези думи започва двутомната книга на отец Исай със заглавие „Как да опазиш здравето си чрез пиене на чай“, написана през 1211 година.
Кратка история на чая
Историята на чая се губи далеч назад във времето и е обвита в романтична мъгла. За нейна родина се счита Китай, където около 1500 години преди Христа, той е консумиран като лечебна напитка. Спред една легенда китайският император Шен Нунг издал декрет всичките му поданици да пият само преварена вода. Един ден, докато седял в градината си и отпивал от купа с гореща вода, няколко листа се отронили от близкото дърво, и поети от вятъра, паднали в купата на императора, променяйки цвета на водата. Императорът отпил от отварата и бил приятно изненадан от вкуса и ободрителните й свойства.
Според учените традицията за пиене на чай произхожда от югозападните провинции на Китай, а името на напитката се свързва с говорените диалекти по тези земи. В Корея и Япония чаят бил пренесен през VI-VII век и скоро след това се превърнал в ритуална религиозна напитка.
В Индия чаят се появил първоначално през VI век, но останал затворен в кръговете на будистките монаси. Обикновените хора го опознали едва през XIX век, благодарение на англичаните, които започнали да създават в Индия плантации за отглеждането му. В Европа чаят достига едва през XVI век, донесен от португалски свещеници и търговци като лечебна напитка. Френският крал Луи XV създал първите чаени салони и започнал производството на красиви чаени сервизи. Най-страстни любители на чая сред европейците обаче станали англичаните. Сгряващата напитка пристигнала на студения Албион през XVII век и бързо завладяла сърцата и салоните на британците. Традицията за пиене на следобеден чай била въведена от една от придворните дами на кралица Виктория и до днес си остава част от английската култура.
Практичните американци и по-точно търговецът от Ню Йорк – Томас Съливан измисля в началото на миналия век чаените пакетчета, с което значително улеснява приготвянето на чай. Истинските му ценители обаче категорично не приемат пакетчетата и считат, че истински чай е само този, приготвен от запарени чаени листа.
Здравословните ползи от чая
Стотици научни изследвания доказват здравословните ползи от чая. Действа освежаващо и антидепресивно. Има противовирусни, противогъбчини и антибактериални свойства. Съдържаните антиоксиданти повишават способността на тялото на да превръща мазнините в енергия и по този начин подпомагат контрола на теглото. Една чаша чай на ден намалява риска от инфаркт.
Чаят подкрепя организма в борбата му със свободните радикали и повишава хидратацията. Забавя процеса на стареене на кожата и е естествен източник на флуорни съединения, които възпрепястват зъбния кариес. Според редица проучвания той има противоракови свойства и помага в борбата с рак на гърдата, дебелото черво, черния дроб, простата, яйчниците и други, макар че това не означава да се разчита само на него, тъй като напитката няма чудодейни свойства.
Видове чай
Основните видове чай, познати у нас, са черният, зеленият и белият чай, както и различните билкови запарки. Ако държим на точността, понятието „чай“ следва да се отнася само за първите три вида, които се извличат от растението Camellia sinensis и съдържат уникално количество антиоксиданти, наречени флавоноиди. Всички останали билкови и плодови чайове са по-скоро отвари или запарки, но на практика сме възприели навика да наричаме всички подобни топли напитки с името чай.
Ето какво знаем за полезните свойства на различните видове чай:
- Зелен чай – това е неферментирал чай с изключително високо съдържание на аниоксиданти. Той е сред най-изследваните му разновидности, за него се счита, че има антиракови свойства, предпазва артериите от запушване, намалява риска от болестта на Алцхаймер и Паркинсон, подобрява състоянието на холестерола.
- Черен чай – прави се от ферментирали листа и има най-високо съдържание на кофеин, откъдето идват и ободрителните му свойства. Според някои проучвания предпазва белия дроб от вредите на цигарения дим и намалява риска от инсулт.
- Бял чай – също както предишните два вида чай идва от растението Camellia sinensis, но листата се берат преди да са се разтворили напълно, когато пъпките все още са покрити с фина бяла обвивка. Оттук идва и името му. Белият чай е много по-дефицитен и доста по-скъп от другите традиционни чайове. Съдържа най-малко кофеин, но много повече антиоксиданти от зеления чай. Премахва умората, стимулира умствената дейност и подпомага централната нервна система.
- Билков чай – различните запарки от билки и подправки са сред най-приятните и безопасни начини да балансираме организма си във физически, емоционален, умствен и духовен аспект. Сред най-популярните билкови чайове са този от лайка, който действа хармонизиращо и успокояващо; чаят от канела, който стабилизира кръвната захар, понижава менструални болки и подпомага усвояването на храната; чаят от джинджифил, който има затоплящи и антимикробни свойства; чаят от хибискус – богат на витамин С и подпомагащ регулацията на кръвното налягане; чаят от мента, който снижава стреса и тревожността; и още много други билкови отвари с лековити, релаксиращи и подсилващи органзима свойства.
- Плодов чай – за разлика от останалите видове, плодовите чайове нямат толкова много лечебни свойства. Това обаче не е причина да ги пренебрегваме, защото повечето действат енергизиращо, богати са на витмаин С и предлагат богата палитра от вълнуващи вкусове, особено подходящи за хора, които не обичат вкуса на обикновената вода и често не консумират достатъчно. Плодовият чай може да се пие както горещ, така и охладен, и ако наистина не обичате да пиете вода, заменете я с отвара от малини, портокали, праскови, ябълки и други. Само следете плодовият чай, който си купувате или приготвяте, да е наистина от сушени плодове и да не съдържа добавени оцветители и захар, както много от популярните марки студени плодови чайове.
Пиенето на чай освен полезен е и изключително приятен навик. В студени месеци като този, да усетиш топлината на димящата чаша, да вдъхнеш аромата й, да отпиеш с наслада и да усетиш как топлината се разлива в тялото ти, е едно от най-приятните преживявания, които можете да си подарите. Не се лишавайте от него!