Парижката фирма предложи създаването на футуристична сграда тип кула със смесено предназначение, която да бъде построена точно в най-голямата пустиня на света.
Проектът за кулата се основава на възобновяеми ресурси като например събиране на дъждовна вода, слънчева и геотермална енергия. Така тя би трябвало да стане най-устойчивата сграда в света.
Френско-мароканският архитект Манал Рахди е проектирал кулата с височина 450 метра, която ще има застроена площ от 780 000 кв. м. Дизайнът е концептуален и все още не е възложено изграждането на такава постройка Рахди казва, че мотивът му е бил да измисли нови начини на урбанизиране на „враждебни“ среди като Сахара.
“Опитахме се да измислим концпция, която да дава възможност за създаването не просто на една сграда, а на цял вертикален град в пустинята. Това е място, което е враждебно и където е трудно да се живее, затова ние създадохме тази конструкция като един вид защитна обвивка“, казва архитектът.
Повече от 20 на сто от площта е предназначена за офиси. Други 50% от сградата ще са заети от хотел и 600 жилища. Целта е кулата да побере същински цял град, обясни дизайнерът.
„Идеята е да се направи град от тази кула. Един град включва много неща… Целта е да се получи сграда, комбинираща различни програми, включително жилищни единици в непосредствена близост до офисите… Има и музей, метеорологична обсерватория за Сахара, библиотека, спортни зали, басейни. Идеята е наистина да предложат достатъчно неща, за да може градът да бъде самостоятелен и да не трябва да разчита на други сгради или да изисква построяването на нови“, казва Рахди.
Суровата пустинна среда е ограничена чрез проектирането, в което е заложена централна вътрешна кула, обвита в растения, която да служи като вертикална градина.
„В резултат на това ние създаваме годна за живеене и зелена екосистема във вътрешността на кулата, която в противен случай не би могла да съществува в средата на Сахара”, обяснява Рахди.
Пустинната кула на ОХО е оборудвана със сенници и система за естествена вентилация, за да помогне за контрола на температурата. Предложената геотермална технология предвижда събирането на дъждовна вода и инжектирането й под земята, където топлината от земята да я превърне в пара за генериране на енергия.
Рахди казва, че използването на устойчиви технологии в кулата ще направи вертикалния град много ефективен. Това включва и използването на част от събраната дъждовна вода за напояването на вертикалната градина. С две думи, Рахди описва своя дизайн като „смостоятелна екосистема“ сред пустинята.