16.8 C
София

Стела Макартни доказва, че дрехите могат да бъдат едновременно красиви и природосъобразни

 

Според нея от идеята, че „зеленото е новото черно“ няма да има голяма полза, ако интересът към нея се изчерпа в рамките на един сезон. Тя е категорична, че: Всяко нещо е в опасност, когато стане модна тенденция или единичен случай. Важното интересът ни към тази тема да е устойчив, защото ние живеем на тази планета и трябва да се грижим за нея. Без Земята ние нямаме нищо. На мен лично ми изглежда, че модният бизнес най-малко се съобразява с етиката. Това е нещо, което ненавиждам в него. Понякога ти се струва, че всички дизайнери на висша мода са се метнали на своите високи коне и оттам наблюдават простосмъртните, говорейки си помежду си: „Да си гледат работата, това е кожа, това е готино, скъпи!“ Тези хора нямат връзка с действителността. Нормалните магазини са много повече в час, защото продават повече органични продукти или такива, които са резултат от свободна търговия, тъй като клиентите им ги искат. Най-малкото те са принудени да се пригодят към нуждите на пазара.“

 

            Дизайните на дъщерята на Пол Макартни са ярко доказателство, че дрехата може да е напълно съобразена с етичните и екологичните стандарти и въпреки това да изглежда красиво и луксозно. „Аз съм дизайнер на дрехи, които се предполага да траят дълго. Вярвам в създаването на тоалети, които няма да бъдат изгорени, няма да отидат в почвата и да навредят на околната среда. За всеки артикул във всяка моя колекция аз винаги питам какво сме направили, за да го създадем природосъобразен и какво още можем да сторим. Това е постоянно усилие за подобряване на нещата“ – казва Стела Макартни.

            Чувството за отговорност към производството на материали, които използва в колекциите си, за рециклирането на отпадъци и спестяването на енергия е залегнало във философията на марката от самото й създаване. Всички магазини „Стела Макартни“, офиси и студиа във Великобритания ползват вятърна енергия, а в чужбина – енергия от възобновяеми източници, без да споменаваме, че 45% от операциите по производството се осъществяват от 100% възобновяема, зелена енергия. В колекциите компанията ползва само органичен памук, но не спира да изобретява и нови еко материали и нови природосъобразни процеси за обработката и третирането им. Дизайнерката влиза в колаборации с различни еко организации като Посолството за защита на природните ресурси и тяхната програма CleanbyDesign, която ограничава вредните емисии от химикали в атмосферата и употребата на топла вода при обработката на платовете. Така „Стела Макартни“ става първата компания за луксозни стоки, която взема участие в подобни проекти.

            Това не е единствената организация, която подпомага усилията на британската дизайнерка за природосъобразни решения. Съвместно с международния търговски център за етични модни инициативи, която е повече от благотворителна програма, тъй като се стреми да създаде икономическа независимост за занаятчиите от най-бедните страни в третия свят, Стела Макартни създава колекция от пазарски чанти от рециклирани материали, които се изработват от жени в Кения. 160 жени вземат участие в проекта, чиято идея е да създаде устойчив поминък на малките общности в най-онеправданите части на Африка.

            По отношение на използването на вълна в колекциите й Стела Макартни също е подобаващо информирана. Според нея стригането на овцете, когато се извършва без упойка, може да бъде брутален процес, който може да причини много болка на животното. Когато обаче е направено както трябва, то може да им спаси живота, предпазвайки ги от инфекции и токсични шокове. Нейното желание да гарантира възможно най-добрите условия за това води до появата на пазара на чантата й „Ици-Бици“, която е изработена от вълната на овце от собствената ферма на дизайнерката и кръстена на имената на две от тях.

            Между иновативните природосъобразни продукти на компанията могат да бъдат открити колекция очила, направени от над 50% натурални и възобновяеми ресурси, използващи суровини от природен произход като рициново масло и лимонена киселина; сандали с подметки от биопластмаса, наречена APINAT, която се разгражда напълно в зрял компост; страхотна линия бельо от рециклиран метал от компютърен хардуер и органичен памук; 100% разградима раница, направена от царевица и аксесоари от разработен от компанията нов синтетичен материал, наречен Eco Alter Nappa, направен от над 50% растителни масла.

            Примерът на дизайнерката за отговорност към природата е наистина забележителен, дали обаче ще бъде последван от други нейни колеги, предстои да разберем.

 

5 съвета на Стела Макартни за „зелен“ гардероб:

Променете мисленето си за екологичната мода

Спрете да мислите, че екологичният гардероб е непременно пълен със зле оцветени дрехи, които не са ви по мярка. „Не мисля, че „еко“ трябва да бъде дума, която веднага извиква в съзнанието представата за дрехи с цвета на овесена каша или дрехи, на които липсва каквото и да е усещане за лукс и внимание към детайла. Аз не смятам, че дрехите трябва да изглеждат грозни, само защото са направени от органични материали.
Не можеш да искаш от потребителя да прави постоянни компромиси. Не мисля, че ще имаш успех, ако му кажеш: „Тук имаш това яке, което изглежда ужасно, но е екосъобразно, а ето ти и това наистина прекрасно яке, което на всичкото отгоре е и по-евтино, но не го купувай, защото не е екосъобразно.“ Моята работа е да създавам красиви неща. Обичам хората да идват в бутика и дори да не знаят, че дрехата е органична или от изкуствена кожа. Това е най-голямото предизвикателство, да направиш нещата така, че хората да не забелязват. Предпочитам екосъобразното да е бонус за хората, които харесват моите дрехи, отколкото грандиозен компромис с качеството.“

Не купувайте дрехи от животински кожи

Връзката между използването на животински кожи и проблемите на околната среда е изключително силна. Глобалното затопляне, замърсяването на водата и въздуха и застрашеното биоразнообразие са едни от най-сериозните, но далеч не единствените последствия. Въпреки това, Стела Макартни призовава да не купуваме такива дрехи не само заради отговорността към природата, но и защото животинската кожа, използвана за дрехи и аксесоари, е пълна с токсични и отровни химикали, които я предпазват от разграждане. Това я превръща в опасна за ползване и не дава възможност да хората да се възползват от предимствата й на естествена материя.

Поддържайте дрехите си „зелено“

80% от въздействието върху природата на нашите дрехи се дължи на начина, по който ги перем и изсушаваме, което означава, че имаме голяма възможност да редуцираме щетите. Изперете дрехите си със студена вода и ги сушете навън, а не в сушилня. Това е по-добре за околната среда и за дрехите ви, които ще се запазват за по-дълго. За останалите се опитайте да намерите химическо чистене, което използва само биоразградими материали.

Дарявайте нежеланите дрехи

Във Великобритания над 1,4 милиона тона дрехи се озовават на бунищата всяка година. Даряването им за благотворителност ще спаси околната среда от този проблем и ще осигури възможност някой друг да им се наслаждава вместо вас.

 

Бъдете спестовни купувачи

Не изхвърляйте дрехата, само защото има дупка или скъсан цип – огледайте се за някой местен шивач, който ще й вдъхне нов живот. Инвестирайте в чанта за пазар за многократна употреба и винаги я носете със себе си. Избягвайте найлоновите торбички, в които продавачите опаковат стоката. Установено е, че използваме между 500 билиона и 1.2 трилиона найлонови тирбички, 10% от които се озовават в морето – резултатът е гигантски плаващ остров от боклуци в Северния Тих океан.

 

Related Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,037FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Latest Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

Гората.бг подарява 15 000 дръвчета

Гората.бг ще раздаде безплатно 15 000 дръвчета на всички, които искат „да се събудят за доброто“. По този начин организацията ще отпразнува Деня на...

Как да предпазваме океаните с всяко пускане на пералнята

При всяко изпиране дрехите ни отделят микротъкани, които попадат във водния поток и така намират път към моретата и океаните. Това не би било...