Летящите турбини, които изглеждат по-скоро привързани дронове с по осем витла – летят по кръгови траектории на почти 450 метра височина във въздуха. При тази височина витлата насочват достатъчно вятърна енергия в бордовите турбини, за да могат „хвърчилата“ да изпращат 600kW долу на Земята.
Google X работи по технологията на летящите системи за вятърна енергия откакто компанията закупи Makani Energy през 2013 г. Към днешна дата те са тествали само няколко малки, 8-9-метрови „хвърчила“. Технологията си струва разработването, тъй като може да осигури по-високи добиви на електроенергия при по-ниска цена.
Единственото оплакване на Телър, що се касае до разработването на вятърните турбини, е отношението на шефовете на Google. По думите на Телър, Лари Пейдж е коментирал, че звеното за разработване на ветроенергийната технология му е пожелал поне два-три пъти да ‘се издъни’ или да счупи тестовото оборудване. В шегата, естествено, пак има доза истина – чупенетон а експерименталното оборудване е полезен опит, носещ знания, които по друг начин не могат да се придобият.