Готвенето е чудесно умение. Ако човек може да готви, ще се храни по-здравословно и вкусно и за по-малко пари. Готвенето на пресни продукти е и бунт срещу индустриализацията, която ни доставя храните пакетирани и съдържащи всякакви неизвестни съставки. Но уроците по готварство обикновено започват у дома. Много родители не учат децата си да готвят, защото се страхуват от опасните прибори или защото не искат да изгубят контрола в кухнята. Други не искат да се подлагат на детските експерименти или да мият тонове мръсни чинии. Въпреки това ученето на децата да готвят може да се окаже важна част от отглеждането им, заедно с обучаването им да седят на гърне и да четат. Децата, които се научават да готвят, имат по-добър шанс да водят здравословен живот. Освен това е с 10% по-вероятно да ядат зеленчуци от останалите, твърдят резултати от проучване, проведено през 2012 от Университета в Албърта.
Ако искате да започнете да давате на децата уроци по готвене, ето някои идеи откъде да започнете:
1. Възложете им задачи, свързани с нареждането на масата
Малките могат да помагат при сервирането и отсервирането на масата. Помолете децата да ви помогнат за подсушаването на измитите чинии, да обръщат кошничката за прибори в миялната и изобщо, да се чувстват по-удобно и „в свои води“ в кухнята.
2. Започнете със сглобяване на храните
Закуските и следобедните закуски са лесни ястия, които децата могат да приготвят сами. Оставете ги сами да напълнят купичките си с бисквити, мляко, да намажат масло или сладко върху филийки с пластмасов нож, да обелят плод, да си направят препечени филийки на тостера и т.н.
3. Обучете ги на базисна безопасност на труда
След като навършат 5 години, става по-лесно за децата да помагат в истинското готвене. Можете да започнете да ги обучавате на базисни умения за безопасност, като им давате лесни за нарязване продукти като банани или домати, после преминете към краставици, лук, ябълки и картофи. Учете децата как да поставят крокети или кюфтета в олио за пържене, без да се изгарят или да го разплискват, да ползват защитни ръкавици, ако ще вадят нещо от фурната. Покажете им как да мерят сухи и мокри съставки, да стържат сирене, да мачкат чесън или подправки.
4. Сгответе заедно нещо, което им е интересно
Изберете рецепта за ястие, което децата искат да ядат. Това служи за отлична мотивация да се научат да приготвят любимите си храни. Най-лесно е с курабийки или лесен кекс. Те ще искат да повтарят същите ястия отново и отново, обогатявайки знанието си за рецептите, учейки се как да правят различни варианти и да стават все по-уверени в кухнята.
5. Оставяйте ги сами в кухнята
Това е трудна стъпка и не може да се направи току-така, но все пак на определен етап е необходима. Приемете, че ще има бъркотии и дори кулинарни бедствия, но на децата трява да им е позволено да правят собствените си грешки. Няма посветен и талантлив готвач, който поне веднъж като дете да не е сервирал сини бисквити или силно пресолена супа. Това са скъпи спомени, от които се учи много.
6. Настоявайте да почистват след себе си
Голяма част от готвенето е подготвянето на съдовете и измиването им след това, и децата не трябва да бъдат държани встрани от неприятната задача. Нека почистят масата, сложат чинии в миялната машина, да избършат замърсените повърхности.