3.4 C
София

10-те фактора, които съсипват бляскавата усмивка

Усмивката е едно от най-силните ни оръжия и затова е прекрасно, когато сияе. Ето обаче кои са най-големите ѝ врагове, които могат да потъмнят емайла или да причинят сериозни вреди на зъбите и венците и как да се борим с тях.

 Бутилирана вода

Много от бутилираните води не съдържат достатъчно количество флуорид, препоръчвано за доброто орално здраве. „Флуоридът прави цялата структура на зъбите по-устойчива на гниене и насърчава реминерализацията“ – казва говорителят на Академията по зъболечение Чарлз Пърл. „Най-добрият източник на флуорид е флуорирането на водата“ – добавя той.

 Пушене

Пушенето оцветява зъбите в жълто, но може да е дори по-вредно от това. „Използването на тютюн може да увреди зъбите и венците по много начини“ – казва Пърл. „То може да причини рак на гърлото, на устата или на белите дробове и дори смърт. Катранът от тютюна образъва лепкав филм върху зъбите, който приютява бактерии и създава дразнещи токсини, които причиняват възпаления на венците, кариеси и загуба на зъби.“

 Вино

Според Пърл, винената киселина може да разруши структурата на зъба. И червеното, и бялото вино причиняват потъмняване на зъбите. Но ако сте любители на виното, няма нужда да се лишавате от чаша. Просто го дръжте далеч от емайла на зъбите, като го поемате на малки глътки и след това изплакнете с вода.

 Скърцане със зъби

Скърцането със зъби влияе на челюстта, причинява болка и може дори да измени външния вид на лицето. Стресът и гневът могат да увеличат нощното скърцане със зъби. „Намирането на облекчение на тези чувства може да помогне, но не забравяйте и да се консултирате със своя стоматолог, ако имате този проблем“ – съветва Пърл.

 Бонбони

Противно на това, на което са ни учили като деца, захар не може да причини директно гниене на зъбите. Но киселината, която се отделя, като ядем захар и въглехидрати, може. „Консумирането на захар предизвиква отделяне на киселини, които атакуват зъбния емайл. Това може да доведе до разпад на емайла и множество други проблеми, включително гингивит и кухини“ – казва Пърл. Според него е по-малко вредно да си легнем с неизмити зъби, отколкото да да не изчеткаме зъбите след консумация на захар. Ако нямаме възможност за това, той препоръчва да хапнем сирене или кисело мляко, или да дъвчем дъвка без захар за засилване на слюноотделянето и неутрализиране на киселините.

 Сухота в устата

Чувството за сухота в устата освен неприятно, е и вредно за зъбите. Слюнката отмива бактериите, причиняващи кухини и неутрализира вредните киселини. Затова пийте много вода или дъвчете дъвка без захар, за да провокирате слюнкоотделянето или да го заместите.

 Спазване на диети

Рестриктивните диети и лошите навици на хранене лишават от важни витамини и минерали, необходими за красивата усмивка. Особено важно е да получавате достатъчно фолиева киселина,  витамини от група В, протеини, калций и витамин C – всички от които се считат за съществени за здрави зъби и венци.

 Горещи или газирани напитки

Черният чай или кафе съдържат оцветяващи танини, които навлизат в каналите на зъбния емайл, създавайки груби, оцветени повърхности, които задържат вредни бактерии. Пийте повече вода и добавяйте мляко в кафето или чая си, за да неутрализирате тази киселина, казва Пърл. Газираните напитки съдържат много захар и оцветители, които могат да потъмнят зъбите и да намалят блясъка на усмивката ви. Ако не можете да ги спрете, пийте ги със сламка и изплаквайте зъбите с вода след консумацията им.

 Непочистване с конец

Въпреки че много от нас са усърдни с четката, ако не почистваме зъбите с конец, ние не правим достатъчно за тях. Почистването с конец е едно от най-добрите неща, които можете да направите за зъбите си. „Това е най-важният фактор за предотвратяване на пародонтоза, която засяга повече от 50% от възрастните“, казва Пърл. То премахва зъбната плака и помага за контролирането на лошия дъх.

 Миене в неподходящо време

Макар че са ни учили да си изчеткваме зъбите след всяко хранене, в зависимост от това, какво сме консумирали, това може да се окаже и лош съвет. „След като консумирате високо-киселинни храни или напитки като вино, кафе, цитрусови плодове и газирани напитки, изплакнете устата, за да неутрализирате киселините, но изчакайте поне час, за да измиете с паста за зъби“ – казва Пърл. „Измиването на зъбите веднага след киселинни продукти причинява ерозия.“

Related Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,037FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Latest Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

Гората.бг подарява 15 000 дръвчета

Гората.бг ще раздаде безплатно 15 000 дръвчета на всички, които искат „да се събудят за доброто“. По този начин организацията ще отпразнува Деня на...

Как да предпазваме океаните с всяко пускане на пералнята

При всяко изпиране дрехите ни отделят микротъкани, които попадат във водния поток и така намират път към моретата и океаните. Това не би било...