Изследователи от японската Агенция за аерокосмически изследвания JAXA са разработили „електродинамична лента“, направена от тънки проводници от неръждаема стомана и алуминий. Идеята е единият край на лентата да бъде прикрепен към един от хилядите мъртви спътници или части от ракета, които кръжат из пространството около земята и застрашават работното оборудване.
Електроенергията, произведена от въжето чрез взаимодействието му с магнитното поле на Земята, се очаква да има забавящ ефект върху боклуците в космическото пространство, които – според учените – следва да бъдат изтеглени във все по-ниска и по-ниска орбита.
В крайна сметка отломките следва да влязат в земната атмосфера, изгаряйки безобидно, преди да стигнат до повърхността на планетата.
„Експериментът е специално проектиран така, че да допринесе за развитието на метод за почистване на космическите отпадъци“, каза Масахиро Номи, доцент в Университета Кагава, който работи с JAXA по проекта. Според него спътник, разработен от университета, се очаква да бъде изстрелян в космоса на 28 февруари – със специалното въже на борда. „В момента има две основни цели за тестването следващия месец“, каза той. „Първо, да разпънем 300 метра лента в орбита и второ, да наблюдаваме прехвърлянето на електроенергия“.
Повече от 20 000 парчета от старо космическо оборудване, включително и стари спътници, парчета от ракети и други фрагменти, кръжат безпомощно в орбита около Земята в ивицата на височина 800-1400 км над повърхността на планетата – със страхотна скорост. Тяхното присъствие причинява проблеми за космическите учени, които трябва да се опитват да им попречат да се сблъскват с функциониращото космическо оборудване заради огромните щети, които могат да причинят.