Д-р Томова е специалист по вътрешни болести и клинична хомеопатия, зам.-председател на Българската медицинска хомеопатична организация, управител, съосновател и преподавател на Европейска школа по клинична хомеопатия, обучаваща студенти по медицина, лекари и фармацевти.
Що е то хомеопатия?
Създадена преди повече от 250 години от д-р Самуел Ханеман, който след дългогодишни наблюдения и експерименти установил, че веществата, които в измерими дози могат да причинят болест, в безкрайно малки дози могат да излекуват такава, протичаща с подобни симптоми. Оттук идва и името „хомеопатия“ (homeos- подобен, и patos – болест). Идеята на Ханеман не е нова – още Хипократ е забелязал, че „нещата, които са причинили заболяването, могат да го излекуват”.
През годините този метод се развива и утвърждава не само в Европа, но и навсякъде по света. В Европа традициите му са особено силни във Франция, Германия и Великобритания.
Хомеопатията лежи на три основни принципа:
– Similia similibus curantur – подобното се лекува със подобно. Подбираме медикамент, разработен на базата на вещество, което в големи дози при здрави индивиди причинява симптомите, които искаме да лекуваме.
– Индивидуален подход – всички детайли са съществени, защото целта на методиката е да подкрепя реакцията на организма за преодоляване на патологичното състояние, а всеки организъм е различен.
– Безкрайно малката доза – медикаментите, които използваме, са резултат от многократно разреждане на “тинктурата-майка”. 1 част активно вещество се разрежда с 99 части разтворител, от получения разтвор се взема 1 част, която се разрежда отново с 99 части разтворител и т.н.
Защо хомеопатия?
Тя е абсолютно безвредна и може да се прилага при деца, бременни, хора с алергии, лактозна непоносимост и т.н. Няма нежелани реакции и лекарствени взаимодействия, ефикасна е и не може да се предозира.
Идеи за лятната аптечка
На път с деца – при по-малките деца, както и при много възрастни, пътуването се съпровожда от гадене, повръщане, прилошаване и редица неприятни симптоми.
– Cocculus indicus 9 СН – за профилактика и овладяване на прилошаване при пътуване, гадене, повръщане, силна отпадналост, дори мускулна слабост – остра миризма, недоспиване, претоварване влошават симптомите, затоплянето на тялото облекчава.
– Тabacum 9 CH – прилошаване, гадене и повръщане, но силно изразена вегетативна реакция – студен пот, световъртеж, слюноотделяне – чист въздух, затваряне на очи, хладен въздух.
– Petroleum 9 CH – главоболие, гадене, световъртеж – похапването облекчава.
– Кокулин – кобиниран препарат – съдържа горните три.
– Borax 9 CH – прилошаването е резултат от вертикални движение – самолет или кораб.
Стомашно-чревните проблеми, за съжаление, също са характерни за сезона.
Профилактика чрез пробиотик – можете да започнете приема му няколко дни, преди началото на почивката и да го продължите през цялото време, докато сте там, с цел намаляване на риска от чревни инфекции.
В случай, че все пак детето страда от повръщане или диария, можете да приложите следните медикаменти:
– Arsenicum album 9 СН – при разстройство, когато се подозира консумация на престояла храна или храна от несигурен източник. Приемат се по 5 гранули след всяко диарично изхождане.
– Podophyllum peltatum 9 CH – при т.нар. „диария на туриста“, свързана с комбинация от прегряване, немити ръце, прием на необичайна храна. Приемат се по 5 гранули след всяко диарично изхождане. Този медикамент е подходящ и при диария, свързана с никненето на зъбките.
Повръщането и разстройството при малки деца може да доведе до бързо обезводняване. Да се търси лекарска помощ!
За бърза реакция в тези ситуации, освен хомеопатичните продукти, имайте в себе си и следните медикаменти и добавки, които могат да ви бъдат от полза:
– Bapticia tinctoria 9 СН – при „чревен грип“, свързан с разстройство и температура. Приемат се по 5 гранули, толкова по-често, колкото по-изразени са оплакванията (вкл. и на всеки час).
– Ipeca 9 СН – при упорито гадене и повръщане, но не облекчава чувството – по 5 гранули, според ритъма на оплакванията, вкл. и на всеки час, ако е нужно. При трудно овладяване на оплакванията, може да се приложи и свещичка Вомитус хил.
– Nux vomica 9 CH – медикамент за повръщане, но когато човек се чувства облекчен.
– Хидрасек за възрастни, деца или кърмачки – при разстройство.
– Хидратин α – при повръщане и/или разстройство – това са прахчета за възстановяване на електролитния баланс (т.е. на загубените с повръщането или разстройството микроелементи).
Летните спортове и детето – обикновено лятото е активен сезон, но за съжаление, колкото повече децата спортуват, толкова повече се увеличава възможността. Какво да прилагаме при нараняване:
– Arnica montana 9 CH е приложим при всякакви травми. Приложението на този медикамент намалява риска от кръвонасядане и ускорява възстановяването на тъканите. Приема се веднага след травмата – няколко пъти по 5 гранули през 10 мин., след което на всеки час по 5 гранули в първия ден. След това, ако е необходимо, за още няколко дни 3-4 пъти по 5 гранули.
– Arnigel – гелче, приложимо при наранявания без нарушена цялост на кожата и при възраст над 1 год. Допълва ефекта на Arnica montana.
– Ruta graveolens 5 CH – добавяме към Arnica montana, когато има изкълчване.
– Apis mellifica 15 CH – намаляване на отока.
Слагаме лед и даваме горните медикаменти.
Лято означава слънце и време на открито – не забравяйте, че профилактиката предхожда терапията. Предвидете за аптечката следните медикаменти за случаи на висока температура, слънчево изгаряне, алергия или ухапвания от комари.
– Belladonna 15 СН – при температура, възпалено гърло или слънчево изгаряне – топлината се усеща от разстояние. При всички тези състояния се приемат по 5 гранули, толкова по-често, колкото по-изразени са симптомите (в началото и на 15 мин.) При изгаряне и при възраст над 2,5 год., върху зачервените участъци може да се използва Хомеоплазмин маз, която ще доведе до бързо облекчение и възстановяване на кожата. Тази маз е подходяща и при подсичане, охлузване, протъркване на определени участъци от кожата, но без нарушаване на нейната цялост (т.е. не е за приложение върху рани).
– Apis mellifica 30 СН – леко зачервяване и при силна кожна реакция след ухапвания от комари. Дава се начесто, заедно с Ledum palustre (двете лекарства се редуват през 15-20 мин. за няколко приема и после през час до облекчаване). Apis mellifica 30 СН може да се приложи и при други видове алергични обриви, както и при оток след травма (напр. изкълчване), като в тези случаи се приемат се по 5 гранули, толкова по-често, колкото по-изразени са оплакванията (вкл. и на всеки час или по-често).
– Muriaticum acidum 9 CH – подходящи за прилагане при слънчеви алергии, в комбинация с Apis mellifica 15 CH
– Слънцезащитен продукт с достатъчно висок фактор (за децата задължително над 30).