Прототипната машина прилича по вид и размер на същински банкомат и работи като банкомат, само че налива вода, вместо да подава пари в брой. Потребителите получават смарт-карта, която могат да използват, за да поискат от машината своята дневна дажба вода.
Проектът е резултат от сътрудничество между Пенджаб Сааф Пани – местната ВиК компания – и „Лаборатория за иновации за намаляване на бедността“ (IPAL) – изследователски център в Лахор. Целта на двете организации е да инсталират водни „банкомати“ на всяка от няколкото пречиствателни станции, изградени в селската и градската областни зони в провинция Пенджаб.
Машината е предназначена да помогне на правителството да намали отпадъчните води и да гарантира, че хората имат достъп до чиста вода, каза Джавад Абаси, ръководител на програмата в IPAL. „Иновативните машините ще помогнат на правителството да води отчет за точното количество чиста питейна вода, която се разпределя между жителите в един ден в определена местност, и да гарантира нейното качество“.
Качеството и количеството на водата, която се раздава, ще се проследяват в реално време онлайн чрез централен сървър, казва още Абаси.
След като потребителят се идентифицира чрез съответната смарт-карта, устройството пуска гласово съобщение и има готовност да налее водата. Зелен и червен бутон дават възможност на потребителя да пусне и спре струята.
Малък водомер следи колко вода е сипана, а сензори измерват количеството на водата, която все още е на разположение.
По време на първата си фаза проектът ще обхване три области на Пенджаб, които са известни с особено тежките си проблеми със замърсяването на водата. Всяко семейство-бенефициент ще има право да си налее до 30 литра чиста питейна вода дневно от филтрационните „банкомати“ с помощта на уникалната си идентификационна карта.
Когато бъдат инсталирани подобни автомати за вода на всичките 20 филтрационни станции, системата ще осигурява питейна вода за около 17 500 семейства.