Рафинирана захар – бяла или червена
Това е традиционната захар, с която сме свикнали в ежедневието ни. Тя е най-подходяща за прибавяне и приложение в сладкарски продукти, конфитюри и мармалади, където не искаме да променяме вкуса на получения сладкиш. За предпочитане е да избираме по-фина за приготвянето на сладкиши. С чист бял цвят, тя се извлича по промишлен начин от захарно цвекло. Допълнителните процедури по пречистването се налагат, защото в натурален вид има неприятен вкус. При този процес се използват различни химически вещества за избелването на кристалите. Крайният продукт е захар, от която са извлечени всички витамини, минерали, влакна и ензими, освен захарозата, а съставът и е 99 % прости въглехидрати. Тази захар е с най-висок гликемичен индекс и трябва да се избягва от диабетици и хора с наднормено тегло. Понякога белите кристали могат да бъдат оцветени с меласа, за да се получи карамелен цвят, при което се получава кафява деликатесна захар. Рафинираната захар с добавена меласа е продукт, който не притежава хранителните вещества на нерафинираната кафява захар.
Нерафинирана кафява тръстикова захар
Тя се получава от сока на тръстиката, получен при първата кристализация на пресния тръстиков сироп и се изсушава по традиционни методи. Нерафинираната кафява тръстикова захар съдържа меласа и носи всички ползи на тръстиката, както и елементите, които позволяват хармоничното регулиране на гликемията. Понеже има силен характерен вкус, трябва да се използва в сладкарството в ограничени количества, тъй като привнася допълнителен вкус на сладкишите, като в им придава своя вкус и цвят. Поръсете с нея мармалад, кисело мляко, растително сирене, кръмбъл, торта… За да се впише във вашите сладкиши и да се получи вкусен резултат, я смесете наполовина със светла тръстикова захар. Естественият й карамелен аромат я прави чудесна добавка към чай, кафе или различни коктейли. Захарозата в нея е с 10% по-малко, в сравнение с бялата захар. При получаването на кафява захар, поради отсъствието на рафиниращи процеси (кипене, избелване, химическа обработка), в нея се запазват елементите калций, магнезий, калий, желязо, фосфор, витамини и минерали, които подпомагат по-доброто й усвояване.
Иракиа
Това е сироп от фурми сорт Deglet nour, получен от нарязаните плодчета без костилките им. Фурмите се обработват, като се пресоват и полученият сироп се филтрира. Имайте предвид, че този сироп не се разтваря в течности и не е подходящ за приготвянето на печени сладкиши. Характерен е и широко се използва в индийската кухня. С цвят на карамел, той е подходящ за заливки на десерти – мляко с ориз, мляко с грис, кремове и фланове с яйца. Намазан върху палачинки и гофрети, за подслаждане на сладка, сиропът иракиа внася чудесен деликатен аромат и оставя лек приятен вкус в устата. Трябва да знаете също, че захарта от фурми е по-сладка от бялата и кафявата захар, защото около 60 % от съдържанието на този плод е захар, а този процент се увеличава при сушенето на фурмите.
Сироп от агаве
Този сироп със светъл цвят е сладкият сок, изцеден от синьото агаве – сорт кактус, който расте в Мексико. Филтриран и концентриран чрез изпаряване, той съдържа естествена фруктоза и притежава нисък гликемичен индекс. Сиропът от агаве е 1,5 пъти по-калоричен от бялата захар. Ако обичате чая, кафето или отварите от билки подсладени, пробвайте този сироп, който подслажда, без да променя вкуса на напитката. Течен и сладък, той се съчетава добре с плодовете и можете да го използвате като топинг за плодови салати, в лимонадата или сорбето. Ако приготвяте сладка, трябва да го добавите след термичната обработка на плодовете, защото има риск да се появи горчивина, ако се нагрява дълго време. Добавен в плодовите сокове (от кайсии или малини), той придава плътност на сока. Направете си ароматен топинг с две щипки ванилия, канела или кардамон на прах, за да подсладите вашето кисело мляко или десертите на базата на растителни млека. Както меда, така и сиропът от агаве може да бъде включен в тестото на различни сладкиши. Той се смесва перфектно с другите съставки и позволява да подсладите кексове, сладки, сладкиши с плодове или шоколад. Съществуват изследвания, че сиропът от агаве оказва превантивно действие срещу появата на остеопороза, тъй като в растението агаве се съдържа вещество, което забавя процесите на загуба на калциеви соли от организма.
Кленов сироп
Оригиналният сироп се произвежда в една малка ферма в Квебек, Канада. Суровият кленов сироп е мъзгата, събирана от дървото клен в началото на пролетта. Той съдържа около 2-3% захар (основно захароза). Концентрира се чрез варене, след изпаряването на водата консистенцията му се сгъстява и се получава познатият ни кленов сироп. Необходими са около 40 литра суров сироп за получаването на един литър търговски продукт кленов сироп. След получаването му, сиропът се класифицира според цвета – от бистър до тъмен (кехлибарен). Колкото е по-тъмен сиропът, толкова вкусът е по-ясно изразен. Той дава енергия, затопля и перфектно подхожда на закуски като палачинки, гофрети, блини… Подслажда и ароматизира топлите напитки, подхожда чудесно на десерти с топинг като панакота, кръмбъл, плодови салати.
Кокосова захар
Тя се получава първоначално чрез изпаряването на мъзгата на цветовете на кокосовото дърво до получаването на течен тъмен сироп, който после се изсушава до пудра – кристална захар. Тя съдържа соли на калий, цинк, желязо, минерали, олиогелементи, витамини от групата В, като притежава най-нисък гликемичен индекс от всички подслаждащи продукти. Използва се в същите пропорции като тръстиковата захар в рецептите за сладкиши, сладки, бисквити. С цвят на кехлибар, кокосовата захар ароматизира дискретно сладкишите и се съчетава идеално с десерти от екзотични плодове (тарт с банани, крем брюле с ананас) или с шоколад. С нея се получава чудесно ванилово мляко с ориз, както и горещ канелен шоколад. Можете също да я наръсите и върху киселото си мляко, заедно с няколко щипки кардамон или куркума.
Мед
Медът не се нуждае от представяне, но обзорът няма да бъде пълен, ако не споменем и него. Милион и един медени аромата са на наше разположение, за да подслаждаме естествено – акациев, тъмен, боров, многоцветен мед – с кисело мляко, сладкиши, кексове, плодови сиропи и топинги. Съчетава се чудесно с билкови чайове. Съставен от прости захари (глюкоза и фруктоза) медът притежава променлив гликемичен индекс (от нисък до висок), в зависимост от опрашените растения. Акациевият мед е този, който притежава най-нисък гликемичен индекс. Медът е от изключителна полза за активно трениращите спортисти, тъй като дава сила, енергия и издръжливост. Източник на антиоксиданти – флавоноиди, медът има пробиотичен ефект, благодарение на богатството на олигозахариди.
Стевиа
Това е естествен подсладител, който се извлича от едноименното растение, растящо в субтропичните и тропичните райони на Южна и Централна Америка. Традиционно широко се използва за подслаждане в Япония. Поради търговски и политически съображения в някои страни е ограничена нейната употреба. През 2011 г. стевиата е одобрена за използване в ЕС. Екстрактът от това растение не съдържа никакви калории, а в същото време е 300 пъти по-сладък от бялата захар. Той е и добро средство за регулиране нивата на кръвната захар, защото има незначително влияние върху нея и съответно при консумация нивата й не се покачват много. В горещ или студен чай подслажда добре, но може да придаде специфичния си вкус и на него. За приготвяне на сладкиши с топлинна обработка трябва да знаете, че стевията се слага в по-малки количества от тези на захарта и не трябва да се добавя в някои теста, като например пандишпановото, защото пречи на набухването им.