Около една трета от почвата по света вече е деградирала, посочи Мария-Елена Семедо от Организацията по прехрана и земеделие (FAO) към ООН.
Причините за унищожаването на почвите включват земеделските техники, свързани с употребата на агресивни химикали, обезлесяването, което увеличава ерозията, и глобалното затопляне. Земята под краката ни твърде често бива пренебрегва от политиците, твърдят експертите.
“Почвите са основа на живота ни”, каза Семедо. „95% от храната ни идва от почвата“.
Освен ако бъдат приложени нови подходи в земеделието, общото количество обработваеми и обработваема земя на човек през 2050 г. ще бъде равно на едва една четвърт от това, което е било през 1960 г., съобщи ФАО. Това се дължи на нарастващото население и деградацията на почвата.
Почвите играят ключова роля в усвояването на въглеродa и филтрирането на водата. Унищожаването на почвата създава порочен кръг, в който се съхраняват по-малко въглеродни емисии, светът става по-горещ, а земята е допълнително се влошава.
„Всяка минута губим почва с размера на 30 футболни игрища, най-вече в резултат на интензивното земеделие,“ коментира Волкерт Енгелсман, активист на Международната федерация на движенията за биологично земеделие. „”Органичното (земеделие) може и да не е единственото решение, но е най-доброто, за което се сещам“.