Предишни проучвания са разглеждали способността на орехите да забавят рака на простата, да намаляват нивата на холестерол, инсулиновата сетивност, и на IGF-1, който се свързва с поява на рак на простатата и гърдата.
Ново проучване обаче, проведено от д-р Дейвид Катц от Центъра по превантивни проучвания на Йейл, се е опитало да разгледа по-конкретно и по-подробно здравословните ползи от ядката. Неговите опити показват, че след консумиране на малка доза орехи всеки ден в период от 6 месеца, участниците имали значително по-ниски нива на лош холестерол в кръвта си, както и цялостно по-добро функциониране на кръвоносната им система, сравнено с участниците, които не яли никакви орехи.
Добавянето на орехи в диетата не предизвикало никаква промяна в нивата на кръвното налягане или нивата на добрия холестерол. Нивата на глюкозата в кръвта на участниците все пак се повишавали, въпреки диетичните промени.
Проучването включило 112 участника, всички с риск от развиване на диабет тип 2. Във всяка от групите участниците били разделени на още 2 подгрупи – тези, които трябвало да намалят дневния си прием на калории, и тези, които трябвало да го запазят. Когато диетата включвала консумация на орехи и целяла да се намали дневния прием на калории, ползите от диетата имали значително по-големи нива на ефективност.
В края на проучването участниците, които яли орехи, имали значително намалени нива на лош и общ холестерол, както и подобрени функции на кръвоносната система, което е ключово за позволяването на кислород и въглероден диоксид да минат между кръвта и телесните тъкани.
Важно е да се отбележи, все пак, че в 28 грама орехи се съдържат 18 грама мазнини, което не ги прави сами по себе си добра храна за отслабване. Комбинирани с диета, обаче, орехите са полезни и ефективни.