Разполагане на къщата върху земния парцел
По принцип къщата трябва да се намира в централната част на терена, или в частта, която е най-осветена. Задната част е за предпочитане пред предната част. Добре е да има най-малко 2,50 м свободно пространство между къщата и оградата, която трябва да бъде на една и съща височина навсякъде. Разстоянието между пътя и къщата трябва да се равнява поне на половината от ширината на къщата. В противен случай трафикът от пътя ще отмива благополучието на обитателите и ще създава проблеми. Къщата трябва да бъде издигната над нивото на пътя. Достъпът до къщата трябва става чрез криволичеща алея, защото правата алеята символизира отровна стрела. Ако къщата е в някой от краищата на парцела, посадете дърво или инсталирайте осветление в противоположния край на парцела, за да уравновесите къщата.
Форма на къщата
Формата на къщата трябва да е такава, че да е по-дълбока, отколкото широка, а стаите да са с квадратни или правоъгълни форми. Основната врата е широка и се отваря навътре. Ако има задна врата, тя не трябва да е в една и съща ос и да бъде по-малка от входната врата. Не трябва да има вътрешни врати директно пред входната врата. Не поставяйте прозорец в предната част до вратата и всяка стая трябва да има поне една стена без прозорци. Не трябва да има дървета твърде близо до прозореца, а ако има – трябва да се подрежат. Стълбището, което води към горния етаж, не трябва е изправено пред вратата. Система, използваща вода, не трябва да се разполага под стълбите.
Форма на покрива
Покривът, който изберете, също влияе на формата на къщата. За да намерите правилния тип покрив, според фън-шуй, формата на къщата трябва да отразява пейзажа. Както и в други области на фън-шуй, формите на покрива са свързани с петте елемента:
– Стръмните покриви представляват елемента огън, защото огънят се издига към небето. Тези покриви символизират самочувствие и увереност, тъй като сградата се вижда отдалеч.
– Плоските покриви или покривите с малък наклон представляват елемента земя и оставят впечатление за спокойствие.
– Извитите покриви съответстват на металния елемент. Металът черпи енергия от центъра на къщата и стимулира концентрация и медитация.
– Покривът, съставен от дъги, представлява водната стихия. Водата насърчава областта на комуникациите и творчеството.
– Високите и стройни сгради без увиснали стрехи, се числят към елемента дърво. Той е символ на адаптивност и духовен растеж в личен план, но също така и в професионален.
Принципът на огледалото
Друг принцип във фън-шуй, който е залегнал в архитектурата, е принципът на огледалото. Според него отношенията между една къща (или апартамент) и нейните обитатели, са огледални. Т.е. качествата и недостатъците, които наблюдаваме в нашия дом, са отражение на това, което носим вътре в себе си. Този принцип ни позволява, само като гостите ни разгледат дома ни, да ни опознаят по-добре и да се разбере по-добре от какво се нуждае нашия дом. По този начин, въздействайки на нашия интериор, ние въздействаме и на нашия вътрешен мир. Ако решим, например, да направим промени в нашата къща, се препоръчва да аранжираме така предишните енергийни места, че от една страна да подсилим качествата, които ще дадат форма на нашия нов проект, а от друга – да потиснем дефектите, които съответстват на условия, навици, ограничения, предразсъдъци, мода. Това ще ни позволи да направим задълбочен избор така, че в края на краищата, нашият дом наистина да стане наше огледало.