17.8 C
София

На 40+ Благословия или проклятие

Много се постарах да остана жена-дете, но не ми се получи. Не ми се получи защото бях възпитавана, че да си различен е лошо. Че трябва да си като другите, ако искаш да бъдеш ,,приета“ от тях. Отлагах раждането, отлагах дипломирането си, отлагах срещи и раздели и всичко това в името на вечността. Много исках животът ми да се превърне в безвремие и аз кротко да се полюшвам на вълните му. Живеех с идеята, че не искам да съм като другите, защото всички жени около мен живееха еднакво. Оплакваха се от мъжете, децата, работата, шефа. Крачеха с вечните пазарски чанти през живота си и тихичко догаряха на балкона, поливайки мушкатото.

Времената бяха такива, че наистина една голяма част от жените на 40 и отгоре изглеждаха като лелички. На 40 вече бяха с 1 или 2 деца. Със скучна, но несменяема професия и разбира се, с оплешивяващ съпруг със заявка за хипертония. Редовната годишна отпуска, студио X в събота вечер и сочната съседска клюка бяха подправките на ежедневието. Ударнички, ,,образцови съпруги“ и другарки за пример бяха най-желаните титли, характеризиращи женствеността. Тогава жените на 40 нямаха голям избор. Бяха еднообразни и скучни като парадите за 1-ви май.

Е, разбира се, че имаше и ,,бъгове“. Жени, които слушаха ,,забранена музика“, развеждаха се, мечтаеха и стърчаха като зле подстригана коса над сивата маса. Прекрасни жени! Живи! Лишени от съмнения, оперирани от подчинение и страх. Искащи, задаващи въпроси, нахално гледащи изпод бунтарски бретони. Но времето беше такова, че те някак си се изгубваха в многото равно.

Сега възможностите са много. Въпрос на избор и желание. Искрено се надявам, че съм живяла в последното издание на нещастните, излети по калъп жени на 40+. Без хоризонт и самочувствие. Без думички като лазерна епилация, лифтинг, шопинг и мързелуване. Сега момичетата на 40 и отгоре имат други грижи. Страхуват се от старостта. Атакуват смело бръчки, горещи вълни и… самота. Сърфират в сайтове за запознанства и голяма част от тях изглеждат завидно добре. Хранят се разумно, спортуват, излизат на лов за мъже и нямат намерение да пропускат купона.

Но наближавайки 40-те, всички някак си се стягаме. Какво направих? Живях ли според собствената си мярка за хубаво и лошо?

Много жени все още живеят по модела на майките и бабите си. Пренебрегват собствените си потребностите в името на децата и съпруга. Защото така трябва! Жертват мечтите си, за да задоволят тези на дъщерята и сина. Скъпи училища, обучение в чужбина,частни уроци… И постепенно косата се боядисва все по-рядко, маникюрът и масажът се превръщат в ненужен каприз, а малките ежеседмични срещи с приятелки постепено се видоизменят в изключение. Приоритет са детето, партньора, родителите, приятелите, работата и всичко, за което се сетите. Не помислят дори, че най-голямата услуга, която могат да направят на наследниците си, е да бъдат щастливи. Да изпълнят живота си със смисъл и лични позитивни преживявания. Вкопчени във вече порасналите си деца установяват, че нямат собствени цели и мечти. Живеят през техните радости и мъки. Опитват се да контролират връзките, контактите, начина им на живот. В даден момент установяват, че освен горчивина и самота, всички тези ненужни усилия не са донесли нищо добро. Установяват, че от добри майки (според тяхната мярка), са се превърнали в досадни и нежелани събеседници за собствените си деца. И така, нямайки избор, тези жени започват да боледуват. Симптом след симптом, диагноза след диагноза – единственият начин да задържат вниманието на най-скъпото в живота си. Душевното страдание намира път да се прояви навън през тялото. Лекарствата не помагат, съветите също. А един от лековете е толкова достъпен – да прегърнат себе си. Да се заобичат и да срежат пъпната връв, която държи в хватка и тях, и децата им.

Всичко това е описано детайлно и много достъпно в книгата на Анатолий Некрасов  ,,Оковите на майчината любов“. Горещо я препоръчвам като средство за спешна помощ при конфликтни връзки майка-дете.

40-годишните се оказва, че могат да бъдат и секси, и много интересни. От позицията на опита спокойно могат да избират най-доброто за себе си. Знаят какво искат и как да го постигнат. Поемат смело отговорност за собствените си грешки и провали. Да си на 40 вече не е залез, а често нов хоризонт. Възможност за спокойна равносметка, а не за истеричен страх пред 50-те. Понякога има и тотална смяна в начина на живот. Време за прозрения и истини. Все по-често жени на 40+ решават да станат майки. Някои за първи път, други за втори или трети.

Йога, пилатес, зумба и още безброй начини за борба със земното притегляне. Всичко това е достъпно и реално. Въпрос на желание. Думата „климактериум“ вече не се разглежда като неизбежното, женско проклятие, а като сигнал за настъпваща закономерна, но не драматична промяна. Начинът на хранене, спортът и спокойното отношение към тялото допринасят за плавния преход. Достъпната информация ни прави знаещи и уверени в избора ни на живот.

40-годишните крачат с високо вдигната глави и нямат никакво намерение да слизат от подиума. Все по-често млади мъже предпочитат компанията на точно такива жени. Казват, че били по-интересни…

А какво направих аз на 43?

  1. На 41 без два месеца родих дъщеря си.
  2. Напуснах работата, която ме обезличаваше и разболяваше.
  3. В момента практикувам мечтаното от мен дълги години.
  4. Промених начина си на хранене и ако щете вярвайте, изглеждам много по-добре от на 20.
  5. Научих се да казвам „Не!“.
  6. Грижа се за тялото си.
  7. Редуцирах кръга от близки хора.
  8. Повече отстоявам себе си и собствените си интереси.
  9. Харесвам се такава, каквато съм.
  10. Помирих се със сянката си.

Какво ще кажете? Аз мисля, че да си на 40+ е прекрасно!

Related Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,037FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Latest Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

Гората.бг подарява 15 000 дръвчета

Гората.бг ще раздаде безплатно 15 000 дръвчета на всички, които искат „да се събудят за доброто“. По този начин организацията ще отпразнува Деня на...

Как да предпазваме океаните с всяко пускане на пералнята

При всяко изпиране дрехите ни отделят микротъкани, които попадат във водния поток и така намират път към моретата и океаните. Това не би било...