За насърчаването на тази позитивна надпревара между държавите изследователи от университетите в Йейл и Колумбия заедно със Световния икономически форум от години разработват Индекса на екологичното представяне (EPI), който се прави веднъж на всеки две години. Най-новият доклад прави глобална класация на 180 страни според екологичните им показатели и мерки. Подредбата показва как страните се справят с предизвикателството да защитят екосистемите и човешкото здраве. Целта е да се осигури практически инструмент, чрез който политиците да разберат по-добре и да подобрят начина, по който техните страни прилагат политики за опазване на околната среда.
Най-новото издание на този индекс говори за редица подобрения в глобалните усилия за опазване на климат и пестенето на енергия, въздействията върху здравето, водите и канализацията. Фокусираните усилия за подобряване на достъпа до чиста питейна вода и канализационна инфраструктура драстично са намалили смъртните случаи от заболявания заради мръсна вода. От 2000 г. насам броят на хората, които нямат достъп до чиста вода, е намален почти наполовина – от над един милиард до 550 млн. Подобрено е и опазването на местообитанията, според доклада.
От друга страна има и още много работа за вършене в други области. Според статията на Иейл относно доклада, 23 процента от страните имат „нулево пречистване на отпадъчните води“. Рибарството в света е в отчайващо състояние, повечето рибни запаси с „изложени на риск от колапс“. Замърсяването на водите продължава да е тревожна тенденция. Повече от 3,5 милиарда души – половината от хората на планетата – живеят в страни с опасни нива на замърсяване на водите.
Голямата награда за отличник в опазването на природата и хората е Финландия с резултат от 90.68. България е на 33 място в същата тази подредба. Ето ги и топ-10:
- Финландия (90.68)
- Исландия (90.51)
- Швеция (90.43)
- Дания (89.21)
- Словения (88.98)
- Испания (88.91)
- Португалия (88.63)
- Естония (88.59)
- Малта (88.48)
- Франция (88.20)