Едва на 30 км от сърцето на един от европейските мегаполиси, без претенции и много шум изникна място, което потапя своите посетители в една различна атмосфера, която вече можем да видим само в старите филми на малкия екран. Батлърс предлага автентичната атмосфера на оживен селски труд, симпатични магазини, пълни с вкусна местна продукция, чайна като едновремешните и работилнички за занаяти, за които имаме все по-малко време като декорация на домашни бисквитки и изработване на глазура на кейкове. Градчето, което предлага възможност за истински фермерски пазар, въвлича посетителите си в уникално шопинг преживяване. Без да звучи пресилено с нотките на фалшива носталгия, „мелодията“ му създава усещане за семплостта и простотата на честно работещата ферма, която не хитрува в производството на своите стоки с изкуствени торове и генни модификации, напомня за простотата на живота и човешките отношения, от която всички имаме нужда, за да бъдем здрави и щастливи.
Градчето се състои от малки магазинчета, ситуирани в близост до фермата, сред които бакалия, кафене, рибарски магазин, месарница, чайна, занаятчийница и др. Всички те са издържани досущ в стила на селските магазини от едно време, които предлагат непретенциозна, но изключително качествена продукция. За разлика от тях обаче, тук могат да бъдат открити и селекция от редки и скъпи вина, сирена с изключително високо качество и деликатесна риба. Няма продавачи, които да са наети там временно, например само за лятото, а управителите и собствениците на магазини ги стопанисват или от момента на създаването им, или от няколко десетилетия. С местните хора всеки клиент може да проведе дълъг разговор за историята или произхода на продуктите, които се предлагат, за мястото и основаването на магазина, за семействата им и дори да чуе „опашати“ рибарски истории и градски легенди.
Фермерският магазин в Батлърс е отворил врати през 1960 г., дълго време, преди да се разгори съвременният апетит за свежа местна био храна. Първоначално той бил просто малко място, където майката на сегашния собственик Пол Хауърт продавала яйца, мляко и сметана, произведени на място. Семейният магазин имал скромното намерение да допълни доходите на активно работещото във фермата домочадие. В продължение на времето обаче той се превърнал в крайъгълният камък и основата за развитие на селото в екологично фермерско градче, в което всеки може да намери местни стоки и природосъобразни продукти. Днес, въпреки че броят на търговците на дребно е нараснал, фермерският магазин изглежда като рог на изобилието за всички, които в забързаната ни цивилизация не спират да копнеят за „храните на баба“ като конфитюри, консерви, лютеници, дъхав пресен хляб, домашно приготвени сладкиши, пресни плодове и зеленчуци, отбрана селекция английски и континентални сирена. Ябълките и крушите са от близкия град Радлет, медът е от пчелни кошери в Аденам, а 17-годишно момиче от фермата майстори фъч. Местната продукция е с установен източник и атмосферата остава на истински селски магазин, свързан с фермата, който вече зарежда с качествени продукти местните клиенти и посетителите от по-далечни околности. През 2010 г. Пол Хауърт и съпругата му Джилиан празнуват 50-ата годишнина от отварянето на магазина с музикален фестивал, на който хиляди хора се събират да потанцуват традиционни танци в чест на дългогодишния отказ на фермерите от Батлърс от модернизиране и снижаване на качеството.
Струва се да се направи специално пътуване до градчето дори само заради рибарския му магазин. Управителите му го поддържат изрядно и в духа на старите традиции. Тери Хоули продава в магазина от 36 години, а Питър Ролс казва, че лови риба от тригодишен, когато баща му го изпращал да събира миди на брега. Те са много горди с качеството на рибата, която продават и обясняват с часове колко много от нея идва от дневния улов на лодките от Шетландските острови, включително тяхната треска, камбала, писия и калкан. Магазинът Brimarks Butchers, управляван от изключително опитните Брайан Уилкок и Пол Моран, е бисерът на месарските магазини. Над 95% от месото идва от свободно отглеждани животни и всеки пай, наденица или кайма, са ръчно изработени на място. Постоянните клиенти тук си купуват месо, както някоя претенциозна красавица би си избрала булчинска рокля – с много прецизност, разговори, консултации за начина на приготовлението му и повода, на който ще го поднесат.
Красива чайна, предлагаща вкусни кейкове и китайски чай, се помещава до фермерския магазин. В нея се предлагат всички елементи на поднасянето на традиционния английски следобеден чай – който сам по себе си е достойно културно преживяване – сандвичи с краставица с идеално изрязан ръб, гъби на тост, традиционните английски „скони“, които се топят в устата, намазани с гъста, възжълта девънширска сметана и домашен мармалад, сливов пудинг. Пълният сет от храни по време на следобедния чай е толкова обилен, че човек, преминал през него, спокойно може да пропусне вечерята. Занаятчийското студио до чайната, кръстено не без проява на чувство за хумор „Танцуващите кокошки“, пък предлага уроци по декорация на кейкове, бисквитки и други изкусни майстории, с които да можете да направите у дома свой собствен чаен ритуал за вашите гости.
Посещаването на Батлърс не е обикновен туристически или шопинг опит, то е сприятеляване, учене, уют и възродено минало в най-добрите му проявления.