Електричеството е доста полезно и вече захранва голяма част от уредите, които използваме в ежедневието си. Проблемът е, че докато използваме компютрите или печките си, за да се справим с нуждите си, хората в къщите около нас обикновено имат подобни нужди по подобно време, а това обикновено претоварва линиите.
През деня можем да захранваме домовете си със слънчева енергия, но нощем? Нощем къщите могат да работят на батерии.
Идеята е презареждащ се акумулатор да събира през деня електричество от слънчеви панели (или от електрическата мрежа, но когато е по-свободна) и да използва натрупаната енергия през останалото време. Проблемът е, че подобни акумулатори са доста скъпи и затова собственикът на Тесла Моторс Илон Мъск е решил да види как може да реши проблема. След дълги години разработване на акумулатори за коли, които да са по-леки, по-евтини и по-издръжливи, Мъск решил, че същата технология може да се използва и за къщи.
Новите акумулаторни стени на Тесла са елегантни и ефикасни, с течно охлаждане, което да предотврати прегряване. Те всъщност вече се продават за около 3000 долара всяка и могат да бъдат използвани както беше описано по-горе – да събират енергия през деня и да позволяват използването й през нощта. Освен това срокът й на годност е 10 години – повече, отколкото батериите на повечето лаптопи, преди да спрат да се зареждат както трябва. Проблемът с тези стени (но и всъщност това, което ги прави толкова издръжливи) е, че могат да изпускат само определено количество енергия постоянно, което може да ограничи броя уреди, които могат да бъдат включени едновременно в стената.
В момента цялата процедура би била доста скъпа, особено за България, но цените на соларните панели и на подобни акумулатори постепенно падат, което значи, че в бъдеще всички можем да живеем в къщи, захранвани от батерии.