Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият обмен, финансиран от Европейския съюз по програма Еразъм +, се състоя в село Буново, Кюстендил и събра 36 младежи от 6 различни европейски държави за 9 дни съжителство в еко общност без телефон, лаптоп и интернет.
Проектът има за цел да запознае младежите с т.нар. алтернативен или природосъобразен начин на живот, като им представи похвати и умения за изграждане и поддържане на такова селище. Групата участници е своеобразен прототип на устойчива общност, поставена пред предизвикателствата на съвместното живеене с мисъл за природата, колективния труд в името на всеобщото благо, споделянето на ресурсите, строенето и творенето от естествени материали, както и правенето на осъзнати избори.
Името на обмена не е случайно – Greeneration Z. Генерация Z е поколението на родените през 90-те години, това са основните действащи лица в писането на историята ни днес; хората, които с изборите и действията си сега ще предначертаят бъдещето на човечеството. Климатичната криза е изтрезняващият „шамар“, който ни показва погрешната посока, в която сме поели. Невъзможността на съвременното общество да поддържа темпото си на живот и развитие с наличните методи прави необходимо зараждането на „зелено“ течение сред младите. Тази Зелена генерация идва в помощ на планетата, за да инициира прилагането на природосъобразни практики за създаване на устойчиво общество, което да може да задоволява нуждите на настоящето без да лишава идните поколения от възможността да задоволят собствените си нужди.
Местните жители, които бяха домакини на обмена, водеха най-различни работилници, чрез които споделяха знанията и опита си с новобранците. А младежите от своя страна помогнаха в направата на екологични съоръжения е селището. Те успешно построиха външен компостер (контейнер за гниене на хранителните отпадъци и превръщането им в тор за градината), външна еко баня (водата за която се затопля изцяло от слънцето), компостерна тоалетна (материалът от която ще се използва за наторяване), лятна кухня, мандала градина, люлка и декорации от естествени материали. Също така получиха безценни знания за силата на билките и как да ги използват, как да си направят сами натурална козметика, какво е пермакултура и как да приложат тази философия в живота си, какъв е проблемът с изхвърлянето на храна и как можем да го избегнем, и още много други.
За осъществяването на обмена помогнаха доброволците от приемащата организация „Зелен“ (Green association). Менюто беше от местни сезонни продукти и изцяло вегетарианско. Битовите задължения бяха поравно разпределени между участниците – всеки ден имаше различни отбори, всеки от които отговорен за миенето на посудата, поддържането на тоалетните и душовете, помагането в кухнята, събирането на дърва за огъня и т.н. Споделянето на отговорностите силно сплоти колектива, а ежедневните активности извадиха младежите от комфортната им зона и им дадоха нова гледна точка, нова устойчива перспектива.
В края на обмена младежите споделиха колко силно им е повлияло това преживяване и как им е помогнало да преосмислят досегашния си начин на живот. Последващите действия, които всеки ще предприеме в държавата си, имат за цел разпространение на наученото и присъединяване на нови съмишленици към устойчивата идея. Някои ще направят групи и страници за споделяне в социалните мрежи, други ще организират събития и ще водят лекции по темата, но най-ценното, което всеки от тях ще отнесе в държавата си, е събуденото желание за промяна и научените практики за постигането ѝ.