15.8 C
София

Матрак за стъпалата от кокосов орех

Като бивш дизайнер на обувки на свободна практика, той е работил за много големи брандове и е правил всякакви видове обувки – елегантни токчета, промишлени ботуши за пожарникари и хиляди маратонки между тях. Той посещавал често обувните фабрики в Китай, където най-големият му шок била настойчивата миризма на лепило. „В много от случаите въпросното лепило е на основата на разтворител, който е силно токсичен, особено за работниците, които работят във фабриката и го вдишват през целия ден“, казва той. Станал свидетел също на дългите часове работа на хората, за които те „получавали жълти стотинки“. „На лицата на хората можеше да се види изписано едно – агония. Не беше никак приятно“, припомня си Свен.

Опитите му да убеди големите марки да променят своите методи, например да ползват растително-дъбена кожа за производството на обувки, водят до задънена улица. „Повишаването на цената на производствения процес ги отблъсна. Бизнесът с обувки е свързан с намиране на най-евтините материали, без да се мисли за проблема с екологичния им отпечатък. Големите компании искат процесът да е бърз и евтин. – казва Свен и добавя: Трябваше да направя нещо собствено.“

Резултатът, който от 2006-та е на пазара, се нарича Po-Zu. За името дизайнерът се вдъхновява от желанието си за миг да спре и да се замисли накъде води „този забързан начин на живот, тази луда надпревара за никъде. Краката ни носят цялата ни тежест и нашата планета носи всичките ни отпадъци.“

Създадените от Свен обувки отговарят на всички от еко очаквания – горната им част е направена от растително-дъбена кожа и от органичен небелен коноп. Подметките са направени от латекс, а чистият растителен каучук е направен от млякото на кората на дървото Lectae hevea. Според Свен латексът е толкова безопасен, че можеш да го оближеш – същият материал се използва и за детски залъгалки. Вместо да са лепени с вредни лепила, обувките са шити, което означава, че са лесни за поправяне, подходящи за рециклиране, устойчиви и способни да „дишат“. Но това, което е наистина уникално, е концепцията на Свен за „матрак за стъпалата“. „Ние прекарваме една трета от нашия живот спейки и почти цялата останала част върху нашите крака“, казва Свен. „Всички знаем колко е важен добрия матрак за хубавия сън, но как се грижим за нашите крака?“

Възглавничка от кокос

„Матракът за стъпалата“ на Po-Zu всъщност е дебела 18 мм възглавничка, направена от кокосови влакна. Влакната са от обвивката на плода, това е плътният слой „косми“ от външната страна на кокоса. В природата те осигуряват на плода естествената защита, която го предпазва от сцепване при падането му от дървото. „Често са приемани за отпадък, но можем да ги намерим в матраци, дивани и тапицерия – обяснява Свен. Аз просто адаптирах идеята към обувките. Кокосовите влакна са уплътнени от латекса, който им придава допълнителна гъвкавост и устойчивост.“

Когато носите обувките на Po-zu, въздушните джобове на „матрака“ реагират на телесната топлина, тегло и движение, постепенно нагласявайки се към формата на стъпалaта. Резултатът? Забележително приятно усещане. Еластичните кокосови влакна могат да бъдат усетени през стъпалото, където е най-голямата концентрация на нервни окончания в тялото. Според Свен тази изтънчена стимулация изпраща импулси чрез нервната система към различни части на тялото, които насърчават релакса и формирането на добра стойка. Те са идеални за лятото и за зимата, матракът позволява на въздуха да циркулира, запазвайки краката сухи и осигурявайки добра изолация.

Няма да откриете изтормозени, експлоатирани работници в Китай, които правят обувките на Свен. Той работи с малка фабрика в Португалия, която се смята за една от най-етичните и чисти фабрики света. Тя се намира в провинцията и принадлежи на едно и също семейство от много поколения. Работниците твърдят, че там са най-добрите условия за труд в страната с надници от 35% над минимума и забрана за токсични химикали в производствения процес. Лекар посещава обекта два пъти седмично за неограничени безплатни консултации. Сандалите се изработват в Делхи, във фабрика, избрана заради занаятчийската си традиция и кокосовите насаждения наблизо. Свен учредява и благотворителна организация за работниците, които произвеждат обувки. За всеки произведен чифт компанията дарява по 1 евро за здравето на работниците и обучението на техните деца.

Грижа за природата

За грижа за обувките Свен създава крем за обувки, който е „толкова чист, че може да се яде“. Направен от органично студено пресовано кокосово масло, той може да бъде използван и като балсам за устни, овлажнител за тяло, балсам за коса, масажно масло или олио за готвене. Кутията за обувки, направени от влакната на кокосовия орех, може да се използва като сандъче за засаждане на семена, което след това да бъде заровено в земята, където ще се разложи. Самите обувки са също 99% био разградими. „Моята цел е да поставя нови стандарти в екологичното производство на обувки“, казва Свен. За него също е важно да окуражи хората за „пауза… и преминаване към нещо по-комфортно.“

Неприятни факти за производството на обувки

            ● Свен установява, че девет от десет подметки са на основата на петрол, защото са най-евтини за производство.

            ● Според Американската агенция за опазване на околната среда, поне 95% от кожата се щави с хром. Хромът е най-устойчивият токсин, използван в кожната индустрия. Той е известен канцероцен, с доказано неблагоприятни последици върху човешкото здраве като кожни обриви, язви, вреди за бъбреците и черния дроб и рак на белия дроб. Хромът може да направи унищожи почвеното плодородие и да увреди сериозно водната флора и фауна.

            ● Дори синтетичната кожа определяна като „вегетарианска“ често съдържа съставки на основата на петрол.

            ● Токсичните разтворители, използвани за лепила, застрашават сериозно здравето на работниците във фабриките за обувки, особено ако има лоша вентилация. Бензенът може да предизвика главоболие, повръщане и, в тежки случаи дихателна недосатъчност, проблеми с кръвообращението и смърт. Излагането на това канцерогенно съединение е свързвано с левкемия и здравословни проблеми, включващи апластична анемия.

 

Related Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,037FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Latest Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

Гората.бг подарява 15 000 дръвчета

Гората.бг ще раздаде безплатно 15 000 дръвчета на всички, които искат „да се събудят за доброто“. По този начин организацията ще отпразнува Деня на...

Как да предпазваме океаните с всяко пускане на пералнята

При всяко изпиране дрехите ни отделят микротъкани, които попадат във водния поток и така намират път към моретата и океаните. Това не би било...