10.9 C
София

Масло от моной

В Таити маслото от моной има история толкова богата, колкото богат е и ароматът му. В продължение на векове, таитяните са произвеждали това масло чрез накисването на цветовете от тиаре в чисто, местно добито кокосово масло.

За таитяните моной е свещено масло, което не е случайно – това просто, сладкомиришещо масло предлага козметични ползи, които варират, съвсем буквално, от главата до петите. Моной е продукт с международна слава за ефективно хидратиране на кожата, който присъства на всички плажове в света, тъй като едновременно ускорява загара и хидратира кожата.

Естествено датата, когато е създадено маслото от моной е неизвестна, но неговите корени могат да бъдат проследени 2000 години назад до племето маори, местните полинезийци от Нова Зеландия. Легендата разказва, че синът на богинята Aтea, Тане, се родил много грозно дете и Ta’aрoa, Богът-създател, използвал моной, за да направи кожата му перфектна. По този начин Тане станал образец за таитянска красота.

Ранните европейски изследователи, които пътуват до полинезийски острови, включително Джеймс Кук, документират употребата му от туземците за медицински, козметични и религиозни цели. Моной има сериозно присъствие в живота на древните хора от раждането до смъртта. То се прилагало на новородените, за да ги предпази от дехидратиране в горещото време, както и от преохлаждане в хладните дни. Когато човек от племето починел, тялото му се балсамирало и парфюмирало с моной, за да се улесни пътуването му в задгробния живот.

Моной е използвано също и в древните полинезийските религиозни обреди. По време на церемониите маорските свещеници използват моной за помазване на свещените предмети и пречистване преди молитва. Маорските моряци го използвали, за да защитят телата си от студа, от силните ветрове и солената вода, по време на дългите експедиции с канута в морето. Дори и днес със същата цел много водолази натриват масло от моной по тялото си преди гмуркане. От 1942 г. насам моной започва все повече и повече да се произвежда с търговска цел.

Как се приготвя оригиналното масло от моной?

Пъпки от свежи цветя тиаре (Gardenia tahitensis) се накисват 10 дни в кокосово масло. Кокосовото масло се получава чрез пресоване на изсушената ядка на кокосовия орех (Cocos Nucifera). Кокосовите орехи за целта трябва да са с произход от Френска Полинезия, от дървета, расли на почва с коралов произход, тъй като тяхното масло, нанесено на кожата, не оставя усещане за мазнина. Кокосовото масло, заедно с извлечените вещества от цветята, се нарича мацерат. От получавания от кокосовото масло и цветята тиаре мацерат се отлива само бистрата течност, без листенцата и попадналите дребни частици. За да се отдели само съвсем бистрата течност, сместа се филтрира. И е напълно готова за употреба.

Тъй като маслото от моной е изключително богато витамин Е, който е естествен антиоксидант, употребата му има невероятната способност да заздравява рани, да овлажнява и успокоява кожата. От друга страна кокосовото масло също по естествен начин хидратира, успокоява и омекотява не само кожата, но и косата.

Видове масло от моной

Тъй като качествата му го правят особено ценено, маслото от моной има много имитатори, но в действителност освен оригиналното масло от моной от Таити, там се прави и т.нар. „моной на мама“. Това е ръчно изработен продукт, произведен от прясно настъргани бадеми и кокос. „Моной от Таити“ е оригиналното масло, защитено с регламент от 1992 г. То доминира в износа, тъй като отговаря на регулаторните изисквания на козметичната индустрия.

Маслото от моной е богато на метил салицилат – съединение, което се съдържа в цветовете на тиаре и има успокояващо кожата действие и противовъзпалителни свойства. Това е естествено успокояващо средство, което прониквайки в кожата, рехидратира слоевете на епидермиса и защитава кожата срещу външни въздействия, включително срещу вредното влияние на силното слънце и вятър.

Чистото масло от моной е хипоалергенен продукт. Една от характеристиките на оригиналното масло е, че то се втвърдява при температура под 24°С. За да се ползва, трябва да се загрее леко с топла вода или да се остави за малко на слънце.

Моной за косата

Маслото от моной се среща често в продуктите за коса. Можете да намерите този кокосов дериват в шампоани, балсами, маски за коса, овлажнители и други. Изследванията доказват, че маслото от моной укрепва косата, придава й блясък и намалява накъсването и заплитането на косата. Това дълбоко хидратиращо масло също предпазва косата от увреждане на околната среда. Доказано е, че употребата на шампоан и маска за коса, изработени на основата на моной, намалява начупването на косата с около 96% и значително увеличава цялостната й еластичност.

В домашни условия моной може да се използва като маска за коса. Просто го нанесете, оставете да престои една нощ, а на другия ден го измийте.

На басейна можете да го нанесете на косата, за да я предпазите от хлора, а в банята – за да намалите ефекта на изсушаване на косъма от варовика.

Използвано като балсам, маслото от моной помага за дълбокото възстановявне на косата, за да възвърне здравословния си блясък.

Моной за еластична кожа

Кокосовото масло е богато на есенциални мастни киселини и витамин E, който неутрализира свободните радикали. То доказано допринася за защитната способност на кожата, а има и овлажняващо действие.

Научни изследвания доказват че, 28 дни употреба на моной повишават еластичността на кожата с около 27%. В допълнение към овлажняването и успокояванего на кожата, моной придава на кожата и нежен блясък. Гамата на продуктите за кожа, които съдържат масло от моной, е доста широка – сапуни, душ-гелове, бронзанти, лосиони, ексфолианти, слънцезащитни кремове, анти-стареещи кремове, гримове, соли за вана, овлажнители и парфюми.

На слънце

На плажа маслото от моной се използва както за предпазване на косата и кожата от вредното въздействие на слънцето, така и за по-бързо почерняване. Единствената тънкост е, че трябва да се използва върху вече поне леко загоряла кожа, защото оригиналното масло не съдържа слънцезащитни компоненти.

За да хидратирате кожата си след плаж, го нанесете след душа върху влажна кожа. Дори след татуировка, то ускорява заздравяването, като също така намалява белезите от стрии при редовна употреба.

Моной предпазва от студа, използва се в случаи на суха и напукана кожа. След душ или баня, нанесете маслото от моной върху кожата, за да я рехидратирате и да върнете нейния естествен здрав вид.

Преди или след плуване, то осигурява защита срещу действието на слънцето, вятъра, морската вода или водата от басейна.

По време на баня капнете само няколко капки във ваната за релаксация, като същевременно то ще направи кожата мека, нежна и ароматна. След като го затоплите в дланите на ръцете, то е подходящо за масажиране на болки в различни части на тялото. Използва се също и като болкоуспокояващо след изгаряне от слънце.

 

Related Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,037FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Latest Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

Гората.бг подарява 15 000 дръвчета

Гората.бг ще раздаде безплатно 15 000 дръвчета на всички, които искат „да се събудят за доброто“. По този начин организацията ще отпразнува Деня на...

Как да предпазваме океаните с всяко пускане на пералнята

При всяко изпиране дрехите ни отделят микротъкани, които попадат във водния поток и така намират път към моретата и океаните. Това не би било...