4.2 C
София

Маслото от таману – малко известното тихоокеанско съкровище

Дървото таману принадлежи към рода Calophyllum, разпространен в Тихоокеанските острови от Индия до Австралия. Това е вечнозелено високо дърво, наричано още „Александрийски лавър” и достига до 30 м височина и 1 м в диаметър. Короната му е светлозелена, а кората е червеникава, много дебела, силно набраздена вертикално и отделя лепкава жълтеникава смола. Цветовете излъчват приятен мирис, напомнящ на портокали. Зрелите плодове са сферични, с дебела кора с тъмно лилав цвят и съдържат богатите на масло семена. Видът е широко разпространен на остров Нова Каледония, където все още го експлоатират за неговата качествена дървесина.

Таману отдавна се смята за свещено дърво и горите, засадени с него се смятат за свещени. В преданията се казва, че боговете живеят именно по тези дървета, за да могат да следят живота на хората, без да бъдат забелязани. Неговата дървесина се е използвала само за изработката на тотеми и идоли. Защитено по този начин, Taману се превръща в широко разпространено дърво в цяла Полинезия, където се образуват великолепни крайбрежни гори с изглед към кораловите рифове. Особено ценено заради своите благоуханни цветя и елегантна зеленина, през последните години то се засажда и покрай пътищата. След покръстването на полинезийците започва интензивното използване на тези дървета, като листата, маслото и плодовете намират приложение в различни области.

През 50-те години, първите научни изследвания на маслото, извлечено от ядките, доказват това, което полинезийски лечители знаели от незапомнени времена – маслото от таману е божи дар. Божественото масло е било използвано в традиционната полинезийска медицина от дълбока древност. Там и днес все още мажат бебетата от главата до петите с него, за да се предотвратят ухапванията от комари, обрива по крачетата или просто за масаж. Днес дървото все още заема видно място в местната фармакопея. Култивирането му, главно за производство на масло, допринася значително за местната икономика, която осигурява добри доходи за местното население.

Свежите плодове на дървото съдържат малко масло, затова се изчаква узряването им и след като паднат от дървото, се събират на ръка. Маслото се получава след продължително сушене и зреене на семената и последващо студено пресоване. Полученото масло има жълтозелен до тъмнозелен цвят и характерен мирис. Благотворните му свойства се дължат на съдържащите се в него 92% неутрални липиди, 6,4% гликолипиди и 1,6% фосфолипиди. Също така съдържа и компоненти в терапевтичен ефект – ксантони с противовъзпалително действие (calophylline), тритерпени (friedelin, canophyllol), кумарини (calophyllolide, inophyllolide), калофилова киселина, инофинова киселина, етерични масла и витамин Е.

Основни действия на маслото таману

Цикатризиращо

Маслото има терапевтичното свойство да насърчава образуването на нови тъкани, като по този начин ускорява зарастването на рани и растежа на здрава кожа. Заради лековитите си добродетели маслото е широко използвано естествено средство при оказване на първа помощ. На тихоокеанските острови се прилага широко при порязвания, ожулвания, изгаряния (гореща вода, основи, пожар), слънчево изгаряне, ухапвания от насекоми, драскотини, пъпки, белези от акне, псориазис, диабетни рани, анални фисури, хемороиди, суха или лющеща се кожа, напуквания, мехури, измръзване, псориазис, екзема и херпес. Полинезийските татуисти го ползват и до днес за по-бързо заздравяване на татуирана кожа. Полинезийките пък го прилагат локално върху бебешката кожа за предотвратяване на обривите от пелени.

Противовъзпалително

Доказано е, че маслото от таману има мощна противовъзпалителна активност. Това действие се дължи отчасти на калофилолид-4-фенил кумарина и група ксантони в маслото, което обяснява намаляването на възпалителната реакция, която обикновено съпътства всички видове кожни лезии: рани, обриви, ухапвания от насекоми, акне, пъпки и т.н. Локално приложено, това масло също е традиционно използвано и при възпалено гърло.

Противогъбични

Маслото има противогъбични свойства, дължащи се на  фреиделин – молекула, която има силно противогъбично действие срещу Pseudallescheria boydii (отговорен за гъбичния кератит) и умерена активност срещу Trichophyton schoenleinii (кожните гъбички върху косата, кожата и ноктите). Маслото също съдържа и бутанолни производни, които оказват противогъбично действие срещу Trichophyton.

Антибактериални свойства

Маслото също има естествени антимикробни свойства, дължащи се на няколко мощни бактерицидни фитохимикали. Те оказват преки и непреки антибиотични ефекти чрез стимулиране на фагоцитната активност на макрофаги. Изследователите сравняват антимикробната активност на маслото с тази на ампицилина. Канофилолът проявява добра антимикробна активност срещу стафилококус ауреус, бактериите които причиняват абсцеси, инфекции, възпаления, сепсис и конюнктивит. Калофиловата  киселина има умерена активност срещу бактерията, причинител на инфекциите на пикочния мехур и пневмония.

Аналгетични свойства

Приложено за масаж, маслото има аналгетични свойства и се използва за облекчаване на невралгия, неврит, херпес зостер, ревматизъм, болки в ставите, навяхвания, тендинит, болки в гърба и ишиас.

Антиоксидантна активност

Кумарините и ксантоните, присъстващи в маслото, са с доказани антиоксидантни свойства. По-специално, те инхибират липидната пероксидация, а клетъчните мембрани са изградени от липиди. Антиоксидантната активност на маслото помага в защитата на клетките на кожата срещу вреди, причинени от окислително увреждане и поради това се препоръчва в козметиката за предотвратяване появата на бръчки и стрии.

Защитава кръвоносната система

Насърчава кръвообращението и предпазва малките капиляри, което е от съществено значение за лечение на разширени вени, хемороиди, повърхностен флебит, розацея и други циркулаторни проблеми. Понякога се използва за лечение на розацея. Тъй като увеличава микроциркулацията, се препоръчва при проблеми на кръвообращението в краката.

Овлажняващо действие

То се дължи на високото съдържание (над 35%) на омега-6 полиненаситени мастни киселини (линолова киселина). Те участват в реконструкцията на епидермалните липиди и имат свойството да предотвратяват загубата на вода от кожата, като същевременно притежават успокояващи, защитни и подхранващи свойства. Това масло е идеално за рехидратиране и съживяване на суха или увредена кожа.

Естествен изсветлител

Маслото се използва в Мадагаскар за изсветляване на черната кожа.

Естествен дезодорант

Таману е широко употребявано също така за намаляване на миризмата на тялото и краката.

Козметично приложение

Маслото таману има приятен аромат и текстура, която оставя кожата гладка и мека, без да оставя мазен остатък върху нея. То се използва все по-често в ароматерапията и козметичните препарати като слънцезащитни продукти (1% в продукта индуцира 74% защита срещу UV-B), продукти за коса, процедури за лице (овлажнителни, реструктуриращи и противобръчкови), както и декоративна козметика. Благодарение на противовъзпалителните и антимикробните си свойства, то е полезен природен лек за лечение на широк спектър от състояния на кожата.

Маслото може да се прилага и чисто, неразредено, директно върху кожата. Имайте предвид обаче, че това масло не трябва да се прилага в чиста форма директно върху кожата в продължение на дълъг период от време, поради неговата киселинност и загряващо действие. Ето защо това масло с „хиляда добродетели“ обикновено се смесва с други масла, за да се избегне дразненето на кожата. Масажното масло традиционно се разрежда с други медицински или козметични масла (например 90% кокосово масло, 10% тaману). Няма съобщения за нежелани лекарствени реакции, дължащи се на прилагането му. Поради това, че маслото има лек антикоагулантен ефект, пероралното му приложение трябва да се избягва.

Related Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,037FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Latest Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

Гората.бг подарява 15 000 дръвчета

Гората.бг ще раздаде безплатно 15 000 дръвчета на всички, които искат „да се събудят за доброто“. По този начин организацията ще отпразнува Деня на...

Как да предпазваме океаните с всяко пускане на пералнята

При всяко изпиране дрехите ни отделят микротъкани, които попадат във водния поток и така намират път към моретата и океаните. Това не би било...