„Spiber“ е японска компания за биоматериали, прекарала повече от десетилетие в опити да разбие генетичния ѝ код.
Сравнявайки устремеността си с желанието на човечеството да изпрати астронавт на Луната, компанията най-после е разкрила как да препрограмира бактерии да произвеждат фиброин, структурен протеин в паячната коприна. Името на получения материал е „Qmonos“ – от „kumonosu“ (или „мрежа от паяк“ на японски). Следващата стъпка на „Spiber“ е партньорството с „The North Face“, съвместно с които създават „лунна“ шуба, предназначена да защитава ползувателите си от негостоприемната среда на Антарктика.
„Spiber“ отдава дължимото на природното вдъхновение зад шубата, като ѝ придава същия позлатен отенък, какъвто имат нишките на истинска мрежа от паяк в слънчев ден. Заради космически-лунната аналогия, компанията кръщава цвета „лунно злато“.
„Луната е най-отдалечената и екстремна среда, в която човешки крак е стъпвал“ – написаха от компанията на уебсайта си. „Мнозина смятаха, че е невъзможно да покори, но смели мъже и жени от програмата „Аполо“ промениха смисъла на тази дума завинаги.“
Така от „Spiber“ свързват стъпването на луната с „правенето на невъзможното възможно“, което е именно това, което те правят с приложението на белтъчни материали в текстила. „Вярваме, че това е гигантски скок, който човечеството прави към по-устойчиво бъдеще“ – казват те.