Празниците наближават (застрашително) и, както знаете вероятно от опит, пробуждат буря от емоции, едновременно позитивни и негативни. Традиционно Коледа събира около масата голямото семейство, което лесно може да накара някои от учасниците да се почувстват по-скоро като 10-годишния си „аз“, отколкото като зрелите и отговорни хора, в които са се превърнали. Въпреки че е прекрасно да сте с близките си, преживяването все пак крие своите капани, за които не е зле да сте подготвени. Освен ако не сте решили да проведете особено откровен разговор със семейството си за всички драматични моменти от детството си, след което да захлопнете вратата след себе си завинаги, ето няколко съвета как да избегнете щекотливите теми, да се предпазите от стреса и негативните емоции и да останете верни на себе си през зимния сезон.
Отидете, подготвени с въпроси
Има поговорка „не прави на другите онова, което не искаш да ти правят на теб“. Така че не задавайте на близките си въпроси, на които самите вие няма да се чувствате комфортно да отговаряте. Ако не желаете да се отваря дума за любовния ви живот, не питайте брат си смята ли най-после да се установи с новата си приятелка. Ако смятате, че тази година е била особено неблагосклонна към вас откъм работни ангажименти, не питайте сестра си докога смята да търпи да ужасния си шеф, който ѝ плаща смешни пари. Винаги има начин разговорът да се насочи към хобита, пътешествия и каквото и да било друго извън опасните територии. Простият факт, че поставяте определени граници, не означава непременно, че трябва да бъдете затворени или неангажирани в разговорите. Всеки има малко некомфортни теми и много отворени страници за другите неща в живота си. Ако покажете на близките си, че се интересувате от тях и от темите, по които самите те се чувстват удобно да говорят, те ще направят същото. Ако пък ви притискат непременно с неудобни въпроси (някои от членовете на семейството са експерти в това), дайте неясен отговор и сменете темата. Никога не забравяйте че вие и само вие имате финалната дума за това колко и какво да споделяте.
Не се оплаквайте
От оплаквания за житейските драми до самоунищожителни забележки за качените килограми – негативизмът е лепило за емоционалните разговори. Много близки хора го използват като начин да се свържат с другите и да намерят общи теми. Тук не става дума за реални проблеми като депресия, хранителни разстройства и насилие, за които така или иначе не се говори на масата с коледната вечеря, а насаме. Въпросът е, че семейните събирания с лекота могат да вкарат участниците в самосъжалителен или прекомерно негативен модус на говоренето за живота им, който е по-добре да бъде избегнат. Затова, ако някой започне да се оплаква колко калорични са нещата на масата, започнете да говорите колко вкусно готви майка ви и поискайте рецепта за любимото си блюдо. Когато разговорите за работа преминат в състезание на тема „Кой има най-ужасният шеф“, попитайте говорещите за скорошните им успехи. Оставете прагматичния оптимизъм да ви води и не започвайте да се оплаквате, само за да се впишете в картината.
Бъдете каквито искате да бъдете
Независимо дали сме израснали с тях или ги виждаме само от дъжд на вятър, нашите близки имат удивително устойчива визия за това къде пасваме в семейния пъзел. Може да сте навършили 40 и все още да сте „внучката на баба“, „златното дете на мама“ или любимата племенничка. Но само защото сте дете на някого, не означава, че трябва да се отнасят към вас като към такова. Празниците са чудесно време да дадете ясен сигнал, че сте пораснали. С малко думи пояснете какво може и какво не бива да се очаква от вас. Едно навременно и категорично „Не, благодаря“ само по себе си върши чудеса. Не се заемайте с нищо, което не желаете да правите, не обещавайте малки услуги, които уж нищо не ви струват и не правете компромиси, които някои смята, че сте длъжни да сторите. Когато делата говорят, дори най-устатите близки мълчат.