При всяко изпиране дрехите ни отделят микротъкани, които попадат във водния поток и така намират път към моретата и океаните. Това не би било толкова голям проблем, ако всички тъкани бяха естествени. Но както добре знаем, в днешно време е трудно да открием дреха, която да не съдържа поне някакви проценти изкуствен материал (като полиестер например) и точно той допринася за пластмасовото замърсяване. Според д-р Имоджен Напър (University of Plymouth, UK) до 700,000 микрофибри могат да се отделят от едно пускане на пералня с капацитет 6 кг. А стигнат ли до водоемите – навлизат и в хранителната верига. Микропарченцата биват поглъщани от планктона, който става храна на дребните риби, които хранят по-големите и така стигат и до нашите чинии. Пречиствателните станции за вода не могат да се справят с отстраняването им, защото много от тези влакна са само 3 микрона или 1/13 от ширината на човешкия косъм. Според изследователите, в океана може да има до 100,000 микропластики на кубичен метър.
Друг голям проблем са перилните препарати, защото те съдържат опасни за здравето ни и за околната среда фосфати. Те са забранени в повечето държави от ЕС, но не и в България. Фосфатите причиняват проблеми със стомаха, сърдечносъдовата система и с метаболизма. Когато попаднат в природата, се увеличава растежът на водораслите, те отнемат кислорода и това убива рибите, а водоемите стават на блата.
- Еко топка за пране и екологично чисти перилни препарати
Отдавна има на пазара много алтернативи на вредните перилни препарати – от еко прах за пране с хума и растителен сапун до течен препарат със сапунени орехчета. Отделно само сапунените орехчета могат да се използват за пране, като се поставят в платнена торбичка и се пускат с прането в пералнята. Друг вариант е еко топката за пране с минерали, които имат антибактериално, алкално и хлорабсорбиращо действие. Освен екологични, тези варианти могат да са и доста икономични. Някои еко препарати са силно концентрирани и е нужно много малко количество за добър резултат. Сапунените орехчета могат да се използват за 2-3 пранета, а еко топката – до 1000 пранета.
- Топката, която улавя микрофибрите
Cora ball е изобретение на учителката по уиндсърф и морски археолог Рейчъл Милър. За начинанието се вдъхновява след почистване на остров в САЩ, където се сблъсква с огромно количество пластмасови боклуци от рибарски мрежи. Решена да опази океаните и реките, Р. Милър създава топка, която се поставя в пералнята заедно с дрехите и улавя средно 26% от микротъканите при всяко пране. Топката е със структурата на корал, голяма е 10 см в диаметър и е направена изцяло от рециклирана и рециклируема пластмаса. През 2017 г, още преди стартиране на производството, в платформата за групово събиране на средства Kickstarter предварителните поръчки на топката стигат 15,500. Според Р. Милър, ако дори само 10% от домакинствата в САЩ използват Cora ball, това опази океаните годишно от пластмаса равна на 30 милиона бутилки за вода.
- Торбата-приятел на малките рибки
Двамата сърфисти от Берлин Александър Нолте и Оливър Спайс измислят революционната торба за пране Guppyfriend с големина 74х50 см. Тя не позволява на дрехите да отделят толкова много микрофибри (с цели 86% по-малко!), а тези, които все пак се отделят, остават вътре в торбата. Освен че предпазва океаните и моретата от пластмасовите микрочастици, другата цел на продукта е да ни напомня ежедневно да променим навиците си на пазаруване, за да имаме промяна и в начините за пране. Ако купуваме основно дрехи от естествени тъкани, няма да пълним до горе торбата или въобще няма да имаме нужда от нея.
Най-доброто решение на проблема със замърсяването е да не замърсяваме изначално. И най-иновативните изобретения нямат толкова голям успех, колкото осъзнатите избори. Както знаем, търсенето определя предлагането. Затова пазарувайте разумно!