15.8 C
София

Как да подобрим имунната си система

И ето че времето застудя, настиваме по-лесно, а около нас е пълно с кашлящи и кихащи хора – в работата, транспорта, вкъщи…

Какви мерки можем да вземем, за да не боледуваме често?

Д-р Румяна Цанкова работи в здравен център „Дар“, когато е в България, но повече време прекарва в Лос Анджелис, САЩ. Занимава се с алтернативна медицина от 25 години. Завършила е медицина в Медицинска академия-София, както и специалностите хомеопатия, ирисова диагностика, психоанализа и диетология.

Кога честите инфекциозни заболявания говорят за имунен проблем?

Да, честите вирусни и инфекциозни заболявания говорят за проблем с имунната система. Дори понякога боледуването може да е било само веднъж в годината, но да е оставило не следа, а много последствия за организма. Могат да се развият много тежки такива, например един грип, прекаран с много висока температура, при децата може да развие енцефалит. При възрастните – пневмонии, бронхити и др.

Кои проблеми с имунната система се приемат за временни и кои за трайни?

Всеки процес, който е остър, преминава бързо, докато ако един възпалителен процес се повтаря многократно, той се хронифицира и трябва да се направи нещо, за да се спре тази динамика. А това нещо е да се повиши имунната система, за да не се получават остри възпалителни процеси, които да хронифицират. И тъй като болестотворните организми (вируси, бактерии, гъбички и други) попадат много лесно в организма, е изключително важно спазването на личната хигиена.

Как се установява наличен спад в имунната система?

Ирисовата диагностика е чудесен алтернативен метод, който дава прецизна преценка за състоянието на имунната система. Ирисът е един екран в човешкия организъм, на който аз виждам миналите заболявания на пациента, какво е сегашното му състояние и какво би могъл да развие той в бъдеще – като генетична диспозиция и наследственост. Ирисът представя всичко – ако е с плътни, подредени колагенни влакна, значи този човек е щастливец и има добра имунна система, ще бъде дълголетник и то с добро здраве.

До 12-годишна възраст децата имат слаба имунна система, това важи и за по-възрастните хора. За тях трябва задължително да се провеждат закалителни процедури, както и да се спазват някои по-сериозни правила за здравето.

Вие какво бихте препоръчали на читателите ни, как да подсилят имунната си система, за да са здрави през студените зимни месеци?

Бих препоръчала на читателите на GoBIO няколко неща. Първото нещо, това са закалителните процедури – трябва да се правят  вкъщи, особено при малките деца и възрастните хора. Второ, всеки ден трябва да се изминават 4 км пеша и да се правят гимнастически и дихателни упражнения. Уикендът трябва да се използва за ходене в планината, да се включи йога, медитация за регулиране на стреса. Трябва да се обърне особено внимание на начина на хранене, да се приемат с храната достатъчно витамини и минерали. Всеки човек, за да бъде здрав, трябва да приема ежедневно 5 плода и 6-7 зеленчука, различни по вид и цвят. Понякога може да се налoжи  допълнително да се приемат други витамини като хранителна добавка. Трябва да се храним редовно – закуска, обяд и вечеря. Също така е нужно да се приемат достатъчно течности – 30 мл вода на килограм тегло. Трябва да се ограничи алкохолът и да се премахне пушенето.

Сънят също е изключително важен. Едно дете, което става рано сутрин за училище, в никакъв случай не трябва да ляга по-късно от 20 часа вечерта, за да може да има добра имунна система. За възрастните – лягането по-късно от 22 часа също не е желателно. Осемчасовият спокоен сън води до по-висока имунна система.

Стоенето пред компютрите и компютърните игри рязко свалят имунната система. Високият процент на затлъстяване сред децата също води до спад в имунитета. Процентът на заболелите от диабет деца например вече е стигнал до 8%, което никак не е малък процент. Стоят пред компютрите, не се движат достатъчно и това са резултатите. За да се повиши детският имунитет, децата трябва сутрин да правят подскоци и гимнастика, а вечер – обтривания с хладка вода.

Приемът на билкови чайове от шипка и бъз също е изключително важен за всички. Полезна е и средиземноморската кухня.

Не на последно място препоръчвам позитивното мислене – ако нервната система е в добро състояние, ще имаме една хармония в човешкия организъм на физическо и на емоционално ниво.

Related Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,037FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Latest Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

Гората.бг подарява 15 000 дръвчета

Гората.бг ще раздаде безплатно 15 000 дръвчета на всички, които искат „да се събудят за доброто“. По този начин организацията ще отпразнува Деня на...

Как да предпазваме океаните с всяко пускане на пералнята

При всяко изпиране дрехите ни отделят микротъкани, които попадат във водния поток и така намират път към моретата и океаните. Това не би било...