Още докато са бебета, от първите няколко месеца до първата годинка, те могат да развият интерес към изобразителното изкуство, езика и природата. Ето някои от съветите на експертите за родителите, които имат желание да отгледат „културно“ бебе.
Изобразително изкуство
Бебето не се нуждае от скъп комплект боички, за да се наслаждава на изобразителното изкуство. Вместо това, опитайте класическото рисуване с пръсти, казва Мишел Хъл, учител по ранно детско развитие и лицензиран специалист в детската болница „Nationwide“. „Поставете платното на пода и го оставете да играе“, предлага тя. „Използвайте различни боички за сладкиши, така че да не е проблем ако боята попадне в устата на бебето. Това му позволява да опознае нови текстури и материали в сигурни условия, ангажирайки тактилните им усещания при възприемането на нови неща.“ Когато бебето расте, въвеждайте нови продукти като форми от пяна и гъби за боядисване на прибори.
Музика
Изследване е установило, че музиката прави чудеса с цялостното развитие на бебето. „С просто свързване на люлчина песен с ритмично полюляване се стимулира ранното развитие на езиковите умения, пространствената информираност на бебето и се засилва връзката между родителят и детето“, казва д-р Карла Иванкович, психолог, която изследва ранното развитие във всички възрасти и етапи. Когато бебето расте, могат да се добавят различни мускулни дейности, които стимулират развитието на фината моторика. „Всеки обект може да се използва като музикален инструмент“, казва Иванкович. „Вековна е практиката за използване на тенджери и тигани като музикални инструменти. Но по-добре дайте на бебето дървена, вместо метална лъжица, защото в противен случай „концертът“ може да се окаже оглушителен.“
Езици
Говорете с бебето си през цялото време и на колкото е възможно повече езици. „Най-големият дар, който родителите дават на децата си, е езикът“ – казва Иванкович. „Ако родителите говорят с децата си и им четат още от самото раждане, бебетата ще развият по-бързо езикови умения. Колкото повече бебетата са изложени на езика, толкова по-възприемчиви и експресивни ще са техните езикови способности.“ Според Хъл може да се добави и още нещо – изпяването на онова, което искате да кажете на детето, в прости мелодии. „Малките деца научават най-добре чрез повторение“, добавя тя.
Любов към природата
Има цял свят, който очаква бебето и той се намира извън дома. Според Иванкович, бебетата отрано трябва да се изнасят на открито и стимулират да проявяват интереса си към природата. „Под ваше ръководство, позволете на бебето да си играе с природни елементи като слънчеви лъчи, тревички и листа“, казва Иванкович. „Това засилва неговите тактилни усещания и стимулирането на сетивата, тъй като то усеща лъчите, вижда тревата, чува шума на листата, помирисва уханието на цветята.“ Едно сетиво трябва да остане „извън играта“ обаче – и това е вкуса. Не забравяйте, че бебетата „преживяват света чрез устата си“ и внимавайте да не лапат природните внесени отвън предмети като шишарки, клони и листа, съветва Иванкович.