Има 24 часа във всяко денонощие. Представяме си, че ще са достатъчни, за да свършим всичко важно и да продължим към следващия ден, но ето че постоянно нещо застава на пътя на продуктивността ни. Изведнъж е настъпила вечерта и часовете са се изнизали неусетно, карайки ни да отлагаме важни задачи за следващия ден, когато отново цикълът се повтаря… Този ритъм може да ни накара да се чувстваме изтощени и неудовлетворени ден след ден, затова е по-добре да намерим начини да използваме времето по-ефективно. Ето най-важните стъпки в този процес:
Отървете се от излишните вещи в дома и офиса
Подреденият дом и офис, липсата на претрупаност и хаос са ключови за ефективния ден. Средно 55 минути на ден се губят от всеки от нас в търсене на неща, според проучване на маркетингова компания в Бостън. Първата стъпка в организацията на дома и офиса е да се отървем от всичко излишно. Помислете за всичко, което пазите от сантиментални причини или просто от мързел и колко лесен и ефективен би бил денят ви без него. Подходящи мебели с рафтове и чекмеджета, обособени кътчета в дома или офиса могат да предложат начини за по-уместна подредба на всичко излишно, така че да не е постоянно пред очите ви и да затруднява намирането на нещата, които наистина ви трябват.
Разпознавайте и използвайте времето, в което сте максимално продуктивни
Дали сте сова, или чучулига? В зависимост от отговора, вие вероятно можете да бъдете по-ефективни, ако работите вечер или рано сутрин. Не вървете срещу природата си – използвайте я. През деня обърнете внимание кога се чувствате заредени с енергия и кога започвате да се разсейвате и да не сте продуктивни. Записвайте си тези наблюдения в продължение на седмица. Скорошно проучване показва, че производителността на повечето хора бележи връх между 8 и 10 ч. сутринта в понеделник и след това постепенно спада до края на седмицата. Това може да е абсолютно невярно за вас, така че направете своя собствена графика. Когато разберете вашия модел, използвайте го, за да дадете приоритет на най-важните и изискващи вниманието ви задачи и оставяйте по-лесните за по-късно. Опознаването на собствените ви силни и слаби страни ще направи чудеса за ефективността ви.
Изключвайте се от технологиите
Проучване наскоро показа, че средният човек проверява мобилният си телефон по 900 пъти само в един ден. 162 минути пък е времето, прекарано в разглеждане на сайтове, играене на игри, гледане на видео, браузене в социалните мрежи и всички до болка познати изкушения, които виртуалният свят предлага. Статистиката е шокираща, но това е парадоксът на технологията – докато привидно ни спестява време и ни помага да си вършим работата, тя всъщност ангажира времето ни и ни откъсва от реалния свят (и от конкретни отговорности). Затова избягвайте случайното влизане в мрежата и носенето по течението – няма друго занимание, което повече от това да ни кара да губим представа за времето. Вместо това си определете разумно време за проверка на електронната поща, гласовите съобщения и социалните медии. Не прекарвайте никога повече време от определеното. Освен това можете да изключите уведомленията на телефона си, за да избягвате изкушенията