Най-много нитрати се натрупват в зелевите и зеленолистните растения. Ето защо, преди консумирането им, трябва да се погрижите да са добре почистени.
Храни с най-високо съдържание на нитрати и радиоактивни вещества: картофи, краставици, домати, репички, зеле, маруля, спанак, цвекло, моркови, ягоди, малини.
Какво да направим?
- Когато приготвяте зеленчукови ястия, е добре да обелите предварително зеленчуците и то по-надълбоко (белете морковите, картофите, краставиците и др.).
- Всички зеленчуци и листни култури, които използвате за салати, трябва да се накисват за около 20-30 мин в студена вода с 3 с.л. оцет или лимонов сок
- Преди да консумирате зеле или маруля, махнете поне два реда от горния им слой.
- При варенето на зеленчуци, съдържанието на нитратите намалява до 80%, а при консервирането, мариноването или приготвянето им в туршии – до 60% (те преминават в маринатата).
- Не консумирайте увехнали или дълго престояли плодове и зеленчуци.
- Преди да сварите месото, можете да го накиснете в студена вода със сол за около 10-15 минути.
- През зимата за предпочитане е консумацията на замразени плодове и зеленчуци пред консервираните.
- Овкусявайте салатите си с лимон. Той пречи на превръщането на нитратите в нитрити.
- Не купувайте недоузрели плодове и зеленчуци (например тиква).
Признаци за нитратно натравяне:
- Гадене и повръщане
- Болки в корема
- Кожни обриви, сърбеж, зачервявания
- Главоболие и световъртеж
- Нарушения в зрението
Съвет: Метионинът е необходимият за изхвърлянето на радиоактивните вещества от организма и се набавя от изварата, месото, рибата, яйцата и водораслите. Храната, която приемаме, трябва да бъде разнообразна и да включва достатъчно естествени витамини, които имат антирадиационно действие и повишават имунитета (шипки, магданоз, цитруси, семена, грах, орехи и др.). Приемът на прясно изцедени зеленчукови и плодови сокове (от ябълки, круши, сливи, вишни, грозде и лимони) също спомага за бързото изхвърляне на токсините.