8.4 C
София

Кадифена кожа през зимата

За щастие при полагане на съответните грижи и спазване на правилен режим, тези неприятни явления могат да бъдат овладени и напълно да изчезнат.

Но грижата за кожата на лицето през зимата има своите особености. Тъй като през цялото време е изложена на екстремните външни температури, типът й временно се променя – мазната кожа става нормална, нормалната – суха, а сухата – свръхчувствителна. Трябва да сме наясно с нейните нужди, за да можем да се грижим адекватно и да подберем най-добрата козметика.

Три са основните проблеми на кожата през зимата: дехидратация, свръхчувствителност и загуба на еластичност.

Основни ритуали за красота през зимата

Правилното почистване на кожата на лицето е едно от условията за запазване на нейното здраве и блясък за дълги години. За да предотвратим прекомерното изсушаване в студа, почистващият гел се сменя с пяна или тоалетно мляко. През зимата е важно да подберем средство, което едновременно почиства и подхранва. Веднага след всяко измиване се нанася хидратиращо и подхранващо средство. Запомнете – никакво миене на лицето с вода, непосредствено преди излизане навън. Между миенето и излизането трябва да има промеждутък от поне половин час.

Сменете крема с по-подходящ за сезона. Няма как да минете без крем с богата текстура, особено ако сте със суха или нормална кожа. През зимата кожата е изправена пред непосилната задача да поддържа високи нива на влажност, въпреки студа навън и сухия въздух в помещенията. За сухата кожа, която по принцип е по-уязвима, това е почти невъзможно. Жизнено важни за нея са кремовете с липиди, серамиди и мастни киселини. Кремът се нанася с нежни масажни движения поне 15 минути преди излизане навън, за да има време да попие. Остатъците от него трябва да се отстранят със салфетка или памучен тампон. Причината е, че всеки крем съдържа поне 20% вода, която започва да се изпарява след нанасяне, а едновременното преохлаждане и загуба на влага са най-лошата комбинация за кожата.

Не само лицето страда през зимата – кожата на цялото тяло също има нужда от допълнителна хидратация. Мажете кожата на лицето и тялото с бебешко масло всяка вечер преди лягане, като масажирате и втривате 5-10 минутки, за да може маслото да попие добре. Ако повтаряте тази процедура всяка вечер, то на сутринта кожата ви ще бъде мека като кадифе.

Сутрешните витаминозни маски зареждат кожата с енергия за целия ден. Те се нанасят поне  час преди защитния крем и се прилагат с честота 2-3 пъти седмично. Спрямо типа кожа се подбира най-подходящата, маската от авокадо например, изглажда бръчките, има силни регенериращи свойства и е подходяща за всички типове кожа. Сухата кожа реагира добре на маски с мед и йогурт. Мазната и проблемна кожа също страда през зимата. Свикнали сме да приемаме като неоспорима истина твърдението, че мазната кожа се чувства по-добре през зимата. Всъщност е точно обратното – състоянието й дори може да се влоши. Температурните амплитуди, на които е подложена, я стресират и могат да причинят възпаления. Ежедневното нанасяне на сутрешен защитен крем ще й помогне да удържи на атаките на зимата. Подходящи са кремовете с цинк, които помагат на мазната кожа да се справи с предизвикателствата на сезона и по естествен начин овладяват омазняването и акнето. Вместо традиционното измиване на лицето с почистващ гел и вода, опитайте следната процедура: намокрете една кърпа с топла и една със студена вода и ги редувайте върху лицето в продължение на 10 минути, като сменяте топло и студено всяка минута. Тази процедура възстановява водния баланс на кожата и премахва следите от умората.

Не лишавайте кожата от вечерни разкрасителни процедури. През зимата кожата трябва да се подхранва с крем поне два пъти дневно – веднъж сутрин и веднъж вечер. Целта на нощния крем е възстановяване на хидро-липидния баланс на кожата, затова той е по-питателен и по-мазен, в сравнение с дневния.

Не забравяйте – ръцете също страдат в студа. Също като лицето те непрекъснато са изложени на прякото му въздействие и трябва да се овлажняват по-често. Винаги носете със себе си крем за ръце и мажете кожата след всяко измиване.

Как да се грижим за устните през зимата?

Нашите устни са изключително нежни и уязвими поради своята структура. Тъй като кожата на устните е много по-тънка от тази на лицето, тя може много лесно да се дехидратира и нарани. Освен това тя няма мастни жлези, като останалата част от лицето, затова последиците от студа са тежки за нея, а след като пострада, се възстановява трудно и бавно. През зимата устните често се напукват, изсъхват и дори болят. Спасението – защитно червило или балсам за устни.

Много жени се оплакват, че състоянието на кожата им се влошава през зимата – става вяла, суха и губи цвета си. Ето няколко елементарни съвета, извлечени от личен опит и не без съдействието на професионален козметик:

1. Преди да излезете навън, винаги нанасяйте върху лицето си крем със защитен фактор. Не се заблуждавайте, че през зимата слънцето, макар и не толкова жарко, както през лятото, не уврежда кожата ни. Още повече, че ниските температури и вятърът са допълнителни предпоставки за изсушаването й.

2. Хубаво е поне два пъти седмично да си правите ексфолираща маска. Натрупването на голямо количество мъртви клетки придава посърнал и изморен вид на кожата на лицето.

3. Не търкайте, а попивайте влагата с леки потупващи движения с мека хавлиена кърпа след всяко измиване на ръцете и лицето. Не забравяйте омекотяващия крем.

4. След всяка баня втривайте тоалетно мляко за тяло в кожата си, за да „запечатате“ влагата в нея.

5. Пийте достатъчно вода, за да поддържате водния баланс на организма си. Ще се чувствате по-жизнени и ако приемате ежедневно и една чаша вода с половин изцеден лимон. Този простичък коктейл има изключителното свойство да пречиства тялото от токсините.

6. Преди излизане на улицата не мийте кожата с вода, още по-малко с топла. Нека да има промеждутък от 20-30 минути от миенето до излизането.

7. След като влезете вкъщи, сложете на лицето си топла хавлиена кърпа, която да възстанови кръвообращението.

8. По-често овлажнявайте кожата с хидратиращи маски, маслени или билкови компреси. За целта сварете силен чай от лайка, добавете 1/2 ч.л. зехтин, разбъркайте добре. Напоете марля и сложете компреса на лицето.

9. Вземете си от аптеката витамини за кожа и коса.

10. Не прекалявайте с тежките пудри и фон дьо тен, защото през зимата кожата става по-чувствителна, заради ниските температури. Дайте й почивка, за да възстанови своя pH-баланс.

11. И накрая, знайте, че кожните клетки се обновяват най-вече, когато организмът е в покой. Затова отделяйте достатъчно време за сън. Особено ценен е нощният сън, когато се изгражда мелатонинът – елексир на здравето, жизнеността и младостта.

 

Related Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,037FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Latest Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

Гората.бг подарява 15 000 дръвчета

Гората.бг ще раздаде безплатно 15 000 дръвчета на всички, които искат „да се събудят за доброто“. По този начин организацията ще отпразнува Деня на...

Как да предпазваме океаните с всяко пускане на пералнята

При всяко изпиране дрехите ни отделят микротъкани, които попадат във водния поток и така намират път към моретата и океаните. Това не би било...