6.2 C
София

Известни и неизвестни факти за зехтина

Качеството на зехтина се дели на две категории и трябва да обръщате внимание и на това. Най-високо е качеството на Extra virgin olive oil – студено пресован зехтин с приятен плодов привкус и аромат, с високо съдържание на витамини. Киселинността на зехтина от тази най-висока категория е 1%. Това е най-добрият, механично пресован, извлечен при температура не повече от 27°С зехтин, като само най-добрата реколта от него се маркира допълнително с абревиатурата D.O.P. (Denominazione de Origine Protetta). Това е зехтинът мечта на гастрономите.

Когато се използва технология за вторично студено пресоване, се произвежда зехтин от категорията Virgin olive oil. Той не отстъпва по аромат и цвят на зехтина от по-високата категория, а киселинността му достига до 2%. Качеството му също е високо, извлечен е без нагряване, но маслините, от които се произвежда, са с по-ниско качество от тези на Еxtra Virgin.

Рафинираният зехтин той е подходящ за пържене и готвене. Не е естествен продукт, защото има добавки, но е за предпочитане при пържене и готвене, защото не образува канцерогени. По-евтин е и с по-дълга трайност.

Pomace Olive Oil е най-евтиното маслиново масло. Произведен е от остатъчната маслинова маса, след производството на масло от първия добив. Примесва се с малко количество Virgin, за да се възстанови цвета и вкуса. Също е полезен за приготвяне на топла храна.

Вкусът на натуралния зехтин е богат, силен, може да бъде горчив, сладък, солен и кисел. Дефекти във вкуса са оцетен привкус, метален привкус и гранивост. Цветът на маслиновото масло варира от светло злато до тъмно зелено.
Нивото на киселинност на зехтина се означава със съдържанието на олеинова киселина в 100 г продукт. Киселинноста на Екстра Върджин не трябва да надвишава 1%, на зехтин Върджин – 2%, на рафинираното маслиново масло – не повече от 1,5%.

Да направим зехтина по-полезен и вкусен

Знаете ли, че можете сами в домашни условия да засилите полезните качества на зехтина и да му придадете допълнителен аромат и вкус? Всичко, от което имате нужда, е чиста и суха стъклена бутилка, висококачествен зехтин, пресни или сушени подправки и малко търпение. На практика нямате никакво ограничение за използваните аромати и можете да създадете разнообразни комбинации, подходящи за всички ваши любими ястия. Освен по-вкусен, ароматизираният зехтин е и по-здравословен, защото голяма част от полезните вещества на подправките, тъй като повечето от тях са и билки, преминават в маслото.

Зехтин с босилек – може би най-популярната и обичана комбинация, идеална за овкусяване на паста и доматени салати. На дъното на чиста и суха бутилка сложете няколко необелени скилидки чесън, а тях покрийте със сух босилек. След това залейте с 300-500 мл зехтин, затворете плътно бутилката и я оставете на тъмно и хладно място. Изчакайте 10 дни, преди да го използвате.

Лют зехтин – на дъното на бутилка сложете 2-3 червени люти чушлета и 3 нарязани скилидки чесън, залейте със зехтин. След 10 дни престой на тъмно зехтинът е готов за овкусяване на паста, ястия със зрял боб, месо и всичко, което предпочитате пикантно на вкус.

Зехтин за риба – комбинирайте 1 ч.л. естрагон, 1 ч.л. магданоз и 5 зърна черен пипер, за да получите ароматно масло за заливка на рибни ястия. Друга подходяща подправка е копърът, но ако използвате пресен, след това задължително прецедете готовия зехтин.

Зехтин с розмарин – смесете 2 скилидки счукан чесън, 1 клонка розмарин и 5 зърна черен пипер с 300 мл зехтин. След 10 дни на тъмно, го прецедете. Идеален е за заливка на агнешко месо, патладжани и печени картофи.

Обърнете внимание

● Други подходящи подправки за ароматизиране са риган, мащерка, дафинов лист, бахар, майорана, шафран.

● Не се страхувайте да експериментирате с различни комбинации – на практика вариантите са неограничени.

● Ако използвате сушени подправки (сушени домати, чушки и др.), полученият зехтин ще има по-голяма трайност и по-слаб аромат. Валидно е и обратното – наличието на влага съкръщава срока на годност, но дава по-силен вкус. В този случай винаги го прецеждайте.

● Освен за заливане на ястия, ароматизираният зехтин е идеален и за намазване на препечен хляб – просто, но изключително вкусно.

Related Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,037FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Latest Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

Гората.бг подарява 15 000 дръвчета

Гората.бг ще раздаде безплатно 15 000 дръвчета на всички, които искат „да се събудят за доброто“. По този начин организацията ще отпразнува Деня на...

Как да предпазваме океаните с всяко пускане на пералнята

При всяко изпиране дрехите ни отделят микротъкани, които попадат във водния поток и така намират път към моретата и океаните. Това не би било...