Час по-късно е официалното откриване от 11:00 ч. пред Паметника, където ще свири ученическият духов оркестър от гр. Вършец „Дефилир”.Презентация и игра с награди на Университетски ботанически градини започва в 11:30 ч. В 19 ч започват огнено шоу и викторина, организирани от Природен парк Странджа. На 11 май /неделя/ от 10:30 ч. е семинарът-беседа с проф. Валерия Фол „Предизвикателства пред опазването на природното и културното наследство”. На 12 май от Екологично сдружение За Земята ще изнесат лекция за градско земеделие и компостиране. Хор „Космически гласове от България” ще пеят на 13 май от 17:30 ч. Всичко това е само малка част от програмата на Зелени дни.
Любомир Попйорданов и Кирил Калоянов от БААТ разказаха за прагматичната насоченост на петите „Зелени дни” – да се чуят идеите за устойчиво развитие на българската икономика чрез биологично земеделие, устойчив туризъм и съчетаването на двете сфери на зеления устойчив бизнес (pro-biodiversity business). За тази цел ще работят най-вече две от събитията на Фестивала. Едното е Конференцията с международно участие на 9 май на тема: „Храната и природата в България в полза на зеления устойчив бизнес”, подкрепена лично от френския посланик. Другото събитие е новата инициатива „Зелени мениджъри” – хора с опит в бизнеса за устойчиво развитие, които ще консултират посетители, възнамеряващи да започнат такъв в три области: 1. Как да станем биопроизводители; 2. Как да направим зелена къщa за гости; 3. Как да станем планински водачи. В трите дейности организаторите представиха д-р Светла Николова от Агролинк – консултант биоземеделие и биопроизводство, Кирил Калоянов от БААТ – консултант зелени къщи за гости и Момчил Дамянов от Асоциация Планини и хора – консултант планински водачи.Специалните кредитни продукти на ПроКредит Банк (ключов спонсор на Фестивала) „Земеделски кредити” и „Зелена инвестиция” могат да се използват за старт в първите две сфери.
Елеонора Йосифова, мениджър изложители и фестивална програма разказа за клиентите и участниците тази година.Продукти и услуги на близо 40 изложители от цяла България, разпределени в 20 шатри пред Паметника на Съветската армия. Там ще са членовете на Българска асоциация за алтернативен туризъмсмного предложения за туризъм в зелени къщи, познати и непознати дестинации в страната. Северозападна България е представена от общини в района на Природен парк „Врачански Балкан”. От непознатите Мирково, Чавдар, Златица, към обичаните дестинации в Централна България от двете страни на Стара планина, като Троян, Габрово, Трявна, Казанлък. Още Родопите и района на Рила, чак до Черно море с Природен парк „Странджа” и дестинацията за масов туризъм, която търси по-различен имидж –Поморие. Традиционно щанд има и Столична община, представяща възможностите за туризъм в града и района, както и Министерство на икономиката и енергетиката, което представя България като туристическа дестинация за българите. За първа година ще се представят и възможности за уелнес туризъм. Успоредно с множеството идеи за туризъм ще можете да си купите натурални и био продукти – храни (мед, билки, зърнени и млечни продукти и други), чай и други здравословни напитки, чиста козметика за малки и големи, дървени играчки, бебешки и детски продукти, пособия за здравословно хранене и начин на живот. Сред изложителите ще срещнете и представители на сдружения за опазване на околната среда и устойчиво развитие – Българско дружество за защита на птиците, Българска фондация „Биоразнообразие”, WWF – България, Екологично сдружение „За Земята” и други. Подробна информация за изложителите и програмата на петите „Зелени дни” можете да намерите на www.zelenidni.com.