Вече няма нужда да се подчертава каква лудост е манията да се консумират обезмаслени храни. Тя доведе до това да спрем да ядем някои от любимите си лакомства и в резултат на заместването им с рафинирани въглехидрати, да имаме повече проблеми с наднорменото тегло отвсякога. Днес за всички е ясно, че яденето на мазнини, които се съдържат в ядките, растителните масла и рибата, имат не само вталяващ, но и подобряващ общото здравословно състояние ефект (особено положително се отразяват на сърдечно-съдовата система). Те също така подпомагат усвояването на много витамини, тъй като действат като разтворител, и имат добър вкус. „Онова, което наистина има значение при консумацията на мазнини, е техният източник“ – казват експертите. „Мазнините в преработените храни не са добри за тялото, но мазнините от натурални продукти като авокадо, хранени с трева животни и маслини, са от голяма полза.“ Ето 10 от най-здравословните мазнини, които не бива да избягваме, а точно обратното – да се стремим да консумираме редовно.
Зехтин
Зехтинът е здравословна мазнина, която помага да се намали риска от сърдечни заболявания, рак и диабет. Наскоро испански изследователи съобщиха, че различните компоненти на зехтина, сред които олеинова киселина и секоиридоиди, предпазват тялото на клетъчно ниво и така забавят процеса на стареене.
Риба
Вероятно сте чували определението за рибата като „храна за мозъка“. Това се дължи на факта, че омега-3 мастните киселини, които се съдържат в месото ѝ, са изключително важни за правилното функциониране на човешкия мозък. „Вашият мозък е съставен от предимно от мазнини, така че трябва да ги консумирате, за да сте бодри и здрави“ – категорични са експертите.
Авокадо
Авокадото редуцира възпалителние процеси в тялото, свързани със сърдечно-съдовите заболявания. При експерименти с авокадо върху плъхове, е установено, че то намалява нивата на триглицеридите и лошия холестерол в кръвта след консумация на продукти с високо съдържание на захар.
Яйца
Яденето на омлет сутрин може да ви помогне да се чувствате сити по-дълго време, без едновременно с това да внася в организма толкова калории, колкото сладкишите в офиса.
Ядки
Ядките са най-добрата бърза закуска, дарена от природата. Всяка от тях „опакова“ хранителни вещества като аминокиселини, витамин Е и ненаситени мастни киселини. Проучване показва, че ежедневната консумация на ядки води до 50% по-нисък риск от развитие на диабет, 30% по-нисък риск от сърдечни заболявания и близо 50% понижаване на риска от инсулт.
Кокосово масло
Основният вид на наситени мазнини в кокосовото масло е лауринова киселина, която е известна със своите противовъзпалителни и антибактериални свойства. То е много стабилна мазнина, чудесна при готвене на високи температури.
Черен шоколад
Години наред, шоколадът се смяташе само за едно от сладките изкушения, които трябва да избягваме. Днес знаем, че тъмните късчета съдържат здравословни мазнини, които защитават сърцето. Добра новина и за спазващите диета – изследване на „Internal Medicine“ показва, че хората, които ядат черен шоколад 5 пъти седмично, са средно с около 3 кг по-леки от онези, които го избягват.
Кисело мляко
Натуралното кисело мляко, за разлика от пълните с въглехидрати и подсладители плодови млека, съдържа полезни мазнини за сърцето. Предпочитайте пълномаслени варианти.
Маслини
Маслините са богати на олеинова киселина и на мононенаситени мастни киселини, който предпазват сърцето. Те съдържат антиоксиданти полифеноли, които предпазват клетките от увреждане, както и желязо, фибри, и мед.
Семена
Семената са толкова мънички, че е лесно да ги подценим. Но не трябва да съдим за тяхната сила по техния размер. Семки от тиква, коноп, ленено семе, чия и слънчоглед са богати на мононенаситени мазнини, които подтискат възпалителните процеси в тялото. Освен това съдържат протеини, фибри и минерали като витамин Е, желязо и магнезий.