Това ще стане възможно, след като ЕК оправда 15,2 милиона евро финансова помощ за две френски предприятия, които разработват високо технологичното „метро на бъдещето“.
Целта на проекта е да разработи четвърто поколение автоматизирана система за метро, т.е. такава, която е „напълно автоматична“ и без водачи на мотрисите. „Помощта е насочена към решаването на реална пазарна неефективност, без да води до неоправдано нарушаване на конкуренцията“.
Европейската комисия реши, че финансовата помощ, предоставена от Франция на корпорацията ALSTOM и Rеgie Autonome de Transports Parisiens (RATP) – чрез съвместото им дъщерно дружество за развойна дейност METROLAB за реализацията на научните изследвания за проекта Mеtro du Futur („Метро на бъдещето“) е в съответствие с правилата на ЕС за държавните помощи. Целта на проекта е да разработи четвърто поколение автоматизирана система за метро, т.е. такава, която е „напълно автоматична“ и без водачи на мотрисите. „Помощта е насочена към решаването на реална пазарна неефективност, без да води до неоправдано нарушаване на конкуренцията“.
„С „Метрото на бъдещето“ потребителите ще имат достъп до по-ефективна, по-привлекателна и повече енергийно ефективна градска транспортна система. Чрез насърчаване на преминаването от частните автомобили към обществен транспорт изследователският проект ще допринесе за постигането на целите на ЕС в областта на околната среда и енергийната сигурност, ограничавайки риска от нарушаване на конкуренцията“, коментира заместник-председателят на Комисията, отговарящ за политиката по конкуренцията – Хоакин Алмуня.
Когато проектът „Метрото на бъдещето“ бъде завършен, производителят ALSTOM и операторът на преносна мрежа RATP ще предложат на големите агломерации технологично решение от ново поколение, което да отговори на техните нужди градски транспорт: тези нови автоматични линии на метрото ще бъдат напълно автоматизирани, иновативни, по-екологични и те ще имат капацитет да се развиват с течение на времето. Подвижният състав ще консумира по-малко енергия и ще отделят по-малко фини прахови частици.