15.8 C
София

Децата – нашите учители

Като преподавател и родител се уча всеки ден. Едно от най-големите предизвикателства е да се предизвика и задържи интереса на днешните деца, наричани дигитални туземци. Кои сме ние тогава? Ние сме дигиталните емигранти в техния свят. Дигитални туземци, защото са на абсолютно „ти“ с дигиталния свят, но на повече от „вие“, що се отнася до социалните обноски и норми на поведение. А ние сме дигиталните емигранти, уважаващи общуването, възпитани в идеята за „човешка“ компания, но емигранти в света на моментните съобщения, facebook обществото и важността на интернет връзката.

Съвременният родител все повече осъзнава и възприема тази „смяна“ на ролите в обучението и възпитанието – от обучаващ и възпитаващ, родителят се превръща в обучаван. Винаги ли е било така или сега наистина децата са по-умни и по-интелигентни от родителите си? Как би прозвучала фразата „Децата ни са нашите учители“ преди 20, 30 или 50 години? Дори и 78-годишната ми баба напоследък все повече възприема тази концепция и често казва: „От децата се учат най-тежките уроци“. Тежки, защото моята баба би искала нещата да са по старому, да бъде начело на матриархата, да се слуша нейната дума и тя да поучава с бавен тон и думи с тежест.

Да, но днешните деца нямат време за бавния тон дори на любимата баба, защото светът ги залива с огромно количество информация, а те имат огромното желание да попият колкото се може повече от нея. Може би в този смисъл са по-умни от всяка предходна генерация, защото заобикалящата ги среда ги кара да използват много по-голяма част от мозъка си – повече от стандартните 10%. Хитовият филм на Люк Бесон „Люси“ дава голямо поле за размисъл по отношение на необятния капацитет на човешкия мозък. Наистина ли използваме само 10%? А защо не повече, щом и информационният поток се увеличава?

Вярвам, че днешните деца и младежи не са ограничени от дигиталния свят. Напротив, вярвам, че това е възможност да се увеличи капацитета на полезност на мозъка. Естествено, при условие, че останат част и от не-дигиталния свят.

Всяка година в навечерието на новата учебна година ходя на консултация с учителката на сина ми. Искам да я запозная с промените, настъпили при него по време на лятната ваканция, да споделя с нея какво да очаква от него като поведенчески промени и фаза на развитие. Но тя винаги ме изненадва и се радвам да открия, че е от тези учители, които възприемат децата не само като свои деца, но и като свои учители. Това й помага да се адаптира към техния екстремно развиващ и бързо променящ се свят.

Добрият учител е този, който не престава да се учи. Добрият родител е учител на детето си, но се превръща в добър учител, само когато не престава да се учи.

През 1880 г. Шарлот Мейсън прави революция в системата за обучение в Англия, като поставя детето в позицията на личност, а обучението – насочено към цялата личност, а не само към развитието на мозъка. Нейната система може се отрази в тези нейни думи: „Обучението е атмосфера, дисциплина, живот“.

През 70-те години на ХХ век Бърнис Макарти провежда изследване на стиловете на учене и създава системата на обучение 4МАТ. Макарти забелязала, че когато преподава на децата в училище, те учат по различни начини. По-конкретно учат, като задават специфични въпроси. Макарти осъзнава, че повечето от материала, който се дава на децата в училище, попада само в един от тези въпроси: «Какво?» – факти, информация, данни, информация за нещата, за хората, за света. Това води до бърз резултат при децата, които имат този стил на учене, но не толкова добър при децата, които попадат в другите стилове на учене и задават въпросите „Защо?“, „Как?“ и „Какво ако?“

–                    Децата на категорията „как“ учат с практика, с пряк опит, те правят нещата.

–                    Децата от категорията „какво, ако“ имат по-скоро откривателски стил на учене, с групови дискусии.

–                    На децата от категорията „защо“ се дават много причини и обяснения.

–                    На децата от категорията „какво“ се дават много данни и информация.

 Изумително е колко са валидни и до днес сентенциите и на двете учителки. Разликата е, че ако предишните генерации са питали по-често „Какво?“, то сегашните деца имат нужда от причини – „Защо да правя това?“. И тук се появява предизвикателството за съвременния обучител (родител или учител, ментор или треньор) – да предостави достатъчно силни и привлекателни доводи на дигиталния туземец да напусне за момент дигиталния свят.

Успех, учители!

На добър час, деца – учители!

Related Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,037FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Latest Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

Гората.бг подарява 15 000 дръвчета

Гората.бг ще раздаде безплатно 15 000 дръвчета на всички, които искат „да се събудят за доброто“. По този начин организацията ще отпразнува Деня на...

Как да предпазваме океаните с всяко пускане на пералнята

При всяко изпиране дрехите ни отделят микротъкани, които попадат във водния поток и така намират път към моретата и океаните. Това не би било...