-2.2 C
София

Да бъдеш красива на 20 е дар, да бъдеш красива над 40 е вътрешна победа

Около 10 години преди спирането на менструалния цикъл, в женския организъм започват да се прокрадват първите напомнящи менопауза хормонални колебания. Периодът се нарича пременопауза и възниква тогава, когато яйчниците започват да произвеждат по-малки количества от женските полови хормони естроген и прогестерон. При настъпването на менопаузата организмът започва да произвежда минимално количество репродуктивни хормони и вече не се случва овулация, тоест не се отделят яйцеклетки, а менструацията спира. Смята се, че менопаузата е настъпила, когато в продължение на около година напълно отсъства менструация. В тези периоди от живота на жената често се наблюдават признаци на хормонален дисбаланс – топли вълни, нощно изпотяване, безсъние, променливо настроение и вагинална сухота.

След 40- годишна възраст с постепенното намаляване на активността на женските полови хормони, по-напористи стават мъжките и неусетно се натрупват 3-4 килограма отгоре, разпределени типично по „мъжките“ части – в областта на корема и талията или т.нар. андроидно затлъстяване. Ако не се предприемат мигновено мерки, много бързо тези килограми се удвояват, което допълнително забавя метаболизма и влошава кондицията, създава риск от високо кръвно налягане, инфаркти и инсулти.

Шоколадът, сладкишите и тестените изделия, заради хормоналните промени в тялото, много по-лесно се превръщат в мазнини, така че е добре приемът им да се сведе до минимум. Съветът за  непропускане на закуската може би в тази възраст е изключително ценен –  препоръчително е да се обърне целият хранителен режим, така че тежестта да падне върху първото хранене.

* Сутрин мазнините се изгарят най-лесно и осигуряват нужната за работа енергия.

* Обядът трябва да е наполовина, като в никакъв случай не бива да бъде кроасан, вафла, солети или други въглехидрати. Вечерята трябва да е съвсем лека.

* Препоръчителни са 2 междинни подкрепящи закуски с ябълка, морков или друг плод. Изключително важно е да се научите да ядете по малко през 2-4 часа, което ще запази метаболизма достатъчно бърз и няма да позволи натрупване на мазнини.

* Дневното меню не трябва да надхвърля около 1600 калории. Формулата е 90 г белтъчини, 50 мазнини, 200 – въглехидрати и 40 фибри.

Калцият над 40 г. е изключително важен. Задължителни са 1000 мг калций дневно за профилактика на остеопорозата и болести на ставите и гръбначния стълб. За да си го набавим, освен мляко и сирене, можем да включим и зеле. Калцият от храната обаче се абсорбира трудно, а освен това след 40-ата година стомахът произвежда по-малко от нужните за целта киселини. За да подобрите усвояването му, е добре да добавите и витамин D, който се съдържа в рибата, хайвера и частично в жълтъка на яйцето. Той засилва имунитета, пази от рак на гърдата и дебелото черво, полезен е и за слуха.

Доматите, особено леко термично обработени, са изключително ценни, заради богатството си на червения пигмент ликопен, който антиоксидант е изключително важен за предизвикателствата между 40 и 50 г., предпазва от рак на гърдата, на шийката на матката, както и от сърдечносъдови болести.

Ядките на 2 ореха, или 30 г дневно, са идеални, защото мастно-киселинният им състав е подобен на този на рибата и намалява холестерола. Освен от плодовете и зеленчуците, нужните фибри могат да се набавят с овесени и ечемичени ядки, пълнозърнест хляб и трици.

Храните, съдържащи фитоестрогени (растителни естрогени), могат да облекчат симптомите при пременопауза. Соевите  изофлавони, например, намаляват риска от сърдечносъдови заболявания, които са отговорни за смъртността сред жените в постменопаузална възраст.

Може да облекчите безсънието и леката депресия, характерни за този период, като си набавяте триптофан, намиращ се в ядките, птичето месо и прясното мляко.

Всяка възраст има своите предизвикателства, както при жените, така и при мъжете, приемете ги с усмивка. Щадете се, позволявайте си да сте истински и се обичайте.

А сега ви предлагам примерен хранителен режим за точно тази фаза от живота ви. Давайте на тялото си балансирано и леко хранене. Движете се, медитирайте, за да се докосне до това, което е по-голямо от човека. Спете достатъчно и запомнете, че грижата днес е грижа за след 5 години също.

Related Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,037FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Latest Articles

Как да бъдем еко на път?

Възможно ли е да обикаляме света, без да оставяме негативен екологичен отпечатък? Какво да направим, така че да пътешестваме устойчиво и трудно ли се...

Младежи се учат да живеят устойчиво в еко общност край село Буново

Мотивирани поддръжници на екологичния начин на живот се срещнаха през септември в българско еко селище за обмяна на идеи, опит и ноу-хау техники. Младежкият...

Гората.бг подарява 15 000 дръвчета

Гората.бг ще раздаде безплатно 15 000 дръвчета на всички, които искат „да се събудят за доброто“. По този начин организацията ще отпразнува Деня на...

Как да предпазваме океаните с всяко пускане на пералнята

При всяко изпиране дрехите ни отделят микротъкани, които попадат във водния поток и така намират път към моретата и океаните. Това не би било...