Въпреки че технически трябва само да затегнем връзките на маратонките, преди да започнем да тичаме, има някои неща, които е добре да знаем, преди да се захванем с тичането като рутина. Ето някои тайни на професионалистите:
Никога не се извинявайте за скоростта си.
Нито за разстоянието, което ще изтичате – всеки започва отнякъде и има собствена скорост, с която напредва. Намерете приятели, които ще ви подкрепят в това – или се присъединете към клуб, за да намерите правилните приятели за тичане.
Пазете се – особено кожата си.
Изключително важно е да пазите кожата си от слънцето – една шапка с козирка може да спаси живота ви, а слънцезащитен крем преди всяко тичане (дори когато е облачно) ще защити напълно кожата ви и ще ви предпази от излишни ядове.
Научете правилната стойка, преди да изминете километри.
Тичането е единственият спорт, в който не е често срещано да се инструктира спортуващия за това как правилно да държи тялото си за безопасност и ефективност. Професионалистите препоръчват, преди да навъртите много километри, да се допитате до специалист, или да попитате някой треньор за правилната стойка и движения за тичане.
Достатъчното сън е най-важен.
Когато не се наспим, организмът свръхпроизвежда хормони, за да компенсира стреса от недоспиването. Опитайте се да намалите времето си пред монитора, преди лягане и се наспивайте добре, преди да тичате.
Чорапите са важни толкова, колкото и обувките.
Удобните чорапи са изключително важни за комфорта при тичането. Не ги избирайте по външен вид, а по качество, за да избегнете рани и мазоли по стъпалата си.
Понякога времето е по-важно от разстоянието.
За начинаещи е по-лесно психически да минат тичане за определено време и усилие в главата си, вместо определено разстояние и скорост. С времето започнете да си играете със скоростта и разстоянията, към които се стремите.
Ще има и лоши дни.
Някои професионалисти твърдят, че най-трудното при тичането е тръгването – в някои дни, без да знаем защо, просто не ни се тича. Тогава не е лоша идеята просто да отложим за утре, когато ще сме заредени с нова енергия, но да внимаваме да не го правим прекалено често.
Правете само упражненията, които ви харесват.
На различните хора им се отдават различни дейности – може да ви е по-приятно да тичате по-малки разстояния по-бързо, или по-дълги за повече време – не се притеснявайте за това какво мислят или правят другите, а се старайте тичането да ви доставя удоволствие и да пасва на предпочитанията ви.
Внимавайте за хидратацията!
Изглежда очевидно, но често се забравя – водата е може би най-важна при тичането. Внимавайте да не останете дехидратирани преди, по време, и след тичане. Има безплатни приложения като Waterlogged, които ви напомнят да пиете вода, за да не забравяте да пиете вода.