Хранителните алергии са силни реакции на имунната система към хранителен протеин, който предизвиква в тялото алергична реакция. Симптомите включват обриви, сърбеж, подуване, повръщане, диария и гадене. В някои случаи може да бъде животозастрашаващо, поради предизвикване на проблеми с дишането или рязък спад на кръвното налягане.
Съветът към родителите е да предотвратят появата на хранителни алергии чрез захранване с алергизиращи храни на децата във възрастта от 4 до 6 месеца. След като се захранят веднъж, също е важно периодично да се повтарят, за да се изгради и задържи ниво на толерантност. Ново проучване показва, че дори в това време да има лоша реакция на детето към храната, по-късно много рядко се срещат алергии към тези храни.
Друго проучване показва, че захранването на фъстъци от рано намалява рисковете от хранителна алергия с около 80%. Децата, които са застрашени от алергия към фъстъци, е добре да бъдат консултирани първо от лекар. За тях се препоръчва възраст на захранване между 4 и 11 месеца.
Документирано е, че избягването на алергизиращи храни не води до избягване на алергията по-късно в живота. Всъщност е обратното – колкото по-рано се въведат храните, толкова е по-голям шансът да се избегнат алергии.
Досега учените съветваха, че е добре да се изчака до навършване на 1 година, преди да се въвеждат алергизиращите храни (между 12 и 36 месеца). Като резултат много жени избягват тези храни и по време на бременността си, и докато кърмят, за да не предизвикат алергии. Новите открития обаче насочват към обратното.
Препоръчва се още да се въвеждат храни според възрастта, за да се избегне задавяне; новите храни да се въвеждат не по-често от през 3 до 5 дни; да се започне със зърнени култури, жълти и оранжеви плодове и зеленчуци; потенциалните алергени да се въвеждат в малки количества и да се въвеждат у дома.