Теорията на алкалната диета е, че чрез консумирането на определени храни може да се поддържа идеална киселинност във всички органи и системи. Това обаче не е възможно, понеже тялото има определени системи, в които pH се регулира независимо от диетата. Например, с диетата може да се промени pH на урината, но не и на кръвта. Това не прави алкалният режим вреден или безполезен, напротив – той има своите предимства. На първо място, този тип хранене е здравословен, състои се предимно от плодове и зеленчуци, избягват се преработени храни, алкохол, кофеин, приема се много вода.
Диетите, включващи много белтъчини с животински произход, могат да понижат pH на урината и да предизвикат образуването на бъбречни камъни. Алкалната диета е бедна на животински продукти, от което могат да се възползват хора с хронични бъбречни проблеми. Клинични изследвания доказват без съмнение, че хората, хранещи се предимно с плодове и зеленчуци, са оптимално хидратирани, което понижава значително риска от редица заболявания – невродегенеративни, ракови и сърдечносъдови. Единственият риск, който крие диетата, е за болните от диабет
Примерно алкално меню:
Закуска
Варено яйце, краставица и 3 маслини или 1,5% маслено кисело мляко с бадеми и горски плодове
Обяд
Киноа с гъби и супа от коприва или сандвич от ръжен хляб с краставица, авокадо и маслинена паста
Междинно похапване
Хумус със зеленчукови пръчици или джинджифилов чай с мед
Вечеря
Салата от водорасли и печен картоф с хумус или кафяво ризото на фурна с козе сирене и магданоз
Общи правила при алкално хранене
- Изхвърлете от менюто си следните киселинообразуващи храни и питиета: напитки с кофеин, шоколад, сладкиши, снаксове (включително кексчета и разни дребни хапки и хрупалки), безалкохолни напитки, алкохол, твърди сирена, рафинирани въглехидрати, тлъсти меса.
- Включете следните алкалообразуващи храни, които трябва да съставляват 80% от общото количество: зелен чай, билков чай, соево мляко, мед от пита, прясно изстискани сокове, повече плодове (особено киви, пъпеш, грозде), всички видове зеленчуци, маслини, зехтин, ленено растително масло.
- Приемайте не повече от 20% киселинообразуващи продукти. Избирайте най-добрите като ръжен, пшеничен и царевичен хляб, череши, пилешко и пуешко месо, извара, пресни яйца, риба (особено сьомга, сардина и скумрия), бобови растения, варива, кафяв ориз, слънчогледови семки, кисело мляко.
Няма ястие, което да е само алкално или само киселинно, но е добре така да комбинираме храните, че резултатът да е в полза на алкалните такива. Комбинацията 80/20 в полза на алкалните или поне 70/30 е тази, към която трябва да се стремим.