От спестяването на разхода на енергия до необходимостта от несравнимо по-малко количество строителни материали – едва ли има вариант за по-природосъобразен начин на живот от обитаването на тези мънички, но уютни и практични пространства в съвременния свят. Изоставянето на грамадните луксозни стаи и минималистичното живеене не винаги е лесно, но идва с няколко допълнителни екстри – по-малко вещи, по-голямо небе и отворени пространства наоколо. Освен това създават условия за значително по-уютна близост с любимите ви хора.
Ето 10 примера, че по-големият дом не винаги е по-добрият – най-малките къщи в света!
Къщички от Tumbleweed
От 1977 г. Джей Шафър от Tumbleweed Tiny House Company живее, и строи за всички, които се интересуват, в къщи, които са по-малки от гардеробите на повечето хора. Въпреки размера си, тези удобни, подобни на кабинки къщички някак успяват да поберат всички съществени пространства, от които един уважаващ себе си дом се нуждае – кабинет, спалня, баня с тоалетна и душ, и дневна. Някои дизайни включват миниатюрна веранда, на която собственикът на дома може да посяда и да се наслаждава на откритите пространства наоколо. А такива винаги ще могат да се осигурят, предвид факта, че повечето къщи на компанията са снабдени с колела, което означава, че можете да сменяте пейзажа колкото ви душа иска, докато намерите най-подходящото място за вас (или завинаги).
Микрокомпактен дом
С дължина на стената само 2,6 м, тези кубовете Micro Compact някак успяват да поберат спалня с две двойни легла, баня, лоби, трапезария за 4-5 души, кухня и първокласна развлекателна технология. За много хора това е достатъчно, за да искат да стоят вкъщи по цял ден.
Малка къщичка в Торонто
Закътан между съседите си, които имат съвсем нормален размер, този мъничък дом не е най-малкият в света, но е най-малкият в Торонто, Канада. Разполагайки с едва 31 кв.м жизнено пространство, малката къща се радва на култов интерес, включително от страна на тв-водещата Елън Де Дженерис, която е заявила публично желанието си да стане собственичка на подобно жилище.
„Бягащи колела“ от Rollit Homes
Студенти от университета в Карлсруе в Германия изобретяват тези шикозни модулни къщи, които могат да се приспособят за различни цели в малко жизнено пространство. Домът функционира като „бягащите колела“ на хамстерите – собственикът може да промени разположението на къщата, разхождайки се в центъра ѝ. С малко усилие домът може да се завърти, за да разкрие легло, кресло, маса, душ, тоалетна или кухненска мивка – в едно и също пространство.
Еко ремарке
Пол Елкинс първоначално проектира този дом като ремарке на мотор, за да отиде на фестивала Burning Man. Има място само за един човек, който при това, за да ползва тоалетната, трябва да се ориентира към закътаните местенца сред природата, но пък домът е снабден със захранване от вятърна турбина, печка на слънчеви батерии и отоплителна система (макар че за подобно пространство вероятно човек не се нуждае от нещо повече от телесната си топлина!).
Най-малката къща във Великобритания
Познат още и като „Странната къща“, най-малкият дом във Великобритания е туристическа атракция в Конуи, Уелс. С размери само 3 на 1,80 м, той напълно си заслужава името. До 1900 година този дом е бил обитаван от рибар, висок над метър и осемдесет. Трудно е да се повярва, че в къщата има място за печка, мивка, нощно шкафче и легло.
3 x 3 метра от Twelve Cubed
Според дизайнерите на тези малки къщички, всяка от тях разполага с най-модерно оборудване – миялна машина, микровълнова печка, актуална комбнирана фурна, баня, килер и огромно количество естествена светлина. Мисията на това строителство е да позволи на повече хора да избират екологични алтернативи, но сладкият дизайн е изкушение сам по себе си.
Нано домове
Създадени да подпомогнат решаването на глобалната жилищна криза в света, тези къщи с площ 25 кв.м са мислени като дом за четиричленно семейство. Те разполагат със страхотна изолация и система за пасивно слънчево отопление, с цел спестяване на енергия. Елегантното обзавеждане показва максимално оползотворяване на минималното пространство.
Малка къща в прерията
Не всичко е огромно в северноамериканския щат Тексас. Tiny Texas Houses със седалище в Лулинг е компания, която „строи бъдещето от миналото“. Всяка от малките къщички е построена от рециклирани материали. Веруюто на компанията е: „След поколения, които имат всичко и произвеждат прекалено много боклук, може би е време да започнем да се радваме на малкото и да пазим онова, което имаме, преди да разхитим още повече от ограничените ресурси на планетата.“
Къща за необвързани
Тези авангардни дизайни, вдъхновени от визията на билбордите по пътищата, могат да бъдат вградени почти навсякъде. Те могат да бъдат издигнати дори като къщи на платформа върху водно пространство. Полските им дизайнери от Front Architects твърдят, че къщите са идеални за съвременния, самостоятелен, независим и модерен западен човек, който, според тях, е запален защитник на околната среда.